Doba ledová přišla během půl roku, zjistili Britové

25. listopadu 2009 v 19:01 |  Globálne oteplovanie, modifikácia počasia, chemtrails

Doba ledová přišla během půl roku, zjistili Britové


Přeměna Evropy z teplého a slunečného kontinentu na pevninu pokrytou ledem trvala kdysi jen šest měsíců, tedy až dvacetkrát rychleji, než se dosud předpokládalo. Uvedli to britští vědci ve zprávě, jejíž závěry zveřejnil místní tisk.

Zemské podnebí je velmi nestálé, doba ledová může přijít během několika měsíců, ukázal výzkum. Ilustrační foto.foto: Profimedia.cz
Zemské podnebí je velmi nestálé, doba ledová může přijít během několika měsíců, ukázal výzkum. Ilustrační foto.
Dosavadní studie předpokládaly, že příchod zatím poslední doby ledové před zhruba 13 tisíci lety trval asi desetiletí. Nový výzkum však ukázal, že to tehdy bylo nejspíš naopak velmi náhlé.
"Bylo to, jakoby se nyní Británie přemístila za několik málo měsíců na Arktidu," řekl šéf výzkumu William Patterson.
Nové poznatky posilují teorii, že podnebí Země je nestabilní a může přecházet mezi teplem a zimou neuvěřitelně rychle, uvedl britský deník The Daily Mail. Na svých internetových stránkách poznamenal, že podle některých vědců by mohla přijít nová doba ledová, a to kdyby například roztály ledy pokrývající Island.
Profesor geologie Patterson zkoumal vzorky usazenin z jezera v západním Irsku, které je pro sbírání vzorků pro podobný výzkum údajně nejvhodnější.
Použil precizní robotický skalpel, který mu umožnil postupně seškrabovat půl milimetru tenké vzorky usazenin. Každá vrstva představovala tříměsíční usazování sedimentů. Jejich porovnáváním měřil, jak rychle se měnila teplota.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama