Požár, nebo konspirace? BBC pátrá, proč 11. září spadl třetí mrakodrap

26. listopadu 2009 v 0:29 |  9/11

Požár, nebo konspirace? BBC pátrá, proč 11. září spadl třetí mrakodrapAni osm let po zkáze newyorských dvojčat neutichají úvahy, že útok zosnovala vláda a tajné služby USA. Zastánci konspiračních teorií argumentují hlavně zřícením třetího mrakodrapu, který nezasáhlo žádné letadlo.

Při vzpomínce na 11. září 2001 se lidem vybaví zejména pád "dvojčat" newyorského Světového obchodního centra, útok na Pentagon a zřícené letadlo v Pennsylvánii. To, v němž se pasažéři rozhodli poprat se s teroristy dříve, než únosci stihnou do něčeho narazit.
Někomu zase vytanou teorie, podle nichž za celým útokem stála americká administrativa a tajné služby, aby Američané mohli jít do války a zbrojit. Lidé, kteří zpochybňují oficiální verzi událostí, kladou řadu otázek - hodně se jich zaobírá "budovou číslo 7".
Dokument BBC o konspiracích okolo pádu budovy č. 7 Světového obchodního centra
Budova č. 7 byla asi sto metrů vzdálená od severní věže, označované WTC 1.
Všechny fotografie pocházejí z dokumentu Konspirační teorie o 11. září 2001.
Vzpomínáte? Spolu se čtyřsetmetrovými "dvojčaty" se před osmi lety zhroutila také menší budova, stojící asi sto metrů od severní věže WTC. Nevrazilo do ní žádné letadlo. A spadla pozoruhodně symetricky. Vypracování závěrečné zprávy o třetí věži, číslované v areálu Světového obchodního centra jako budova 7, trvalo americké vládě sedm let.
Dlužno ovšem dodat, že nemalá skupina lidí argumenty zastánců konspirace vyvrací.PŘÍBĚH BARRYHO JENNINGSE

Dokument BBC o konspiracích okolo pádu budovy č. 7 Světového obchodního centra
Barry Jennings byl v roce 2001 pracovníkem Úřadu pro zvládání krizových situací. Náhodou se stalo, že když šel 11. září před osmi lety do práce, minula ho instrukce k vyklizení 47poschoďové budovy č. 7. Došel do 23. patra, kde měl kancelář - v tu dobu už byly velké věže WTC v plamenech - a našel narychlo a ve zmatku opuštěnou místnost.
Pak mu zazvonil telefon, nadřízený se ho ptal, kde je. "Kde bych byl? V centrále," odvětil zaskočený Jennings. Šéf se odmlčel a pak mu řekl, ať okamžitě zmizí. Jennings začal utíkat o život.
Z budovy se nakonec po několika hodinách dostal, i když v ní už hořelo a ozývaly se rány, které označil za exploze. (Pro zastánce konspiračních teorií je to důkaz, že budova spadla řízenou demolicí. Jejich odpůrci říkají, že jen málo lidí slyšelo podobnou explozi v reálu a nemuseli by poznat, o jaký zvuk jde. Požáry v budově č. 7 podle nich způsobily trosky z padající severní věže "dvojčat" - pozn. aut.)
Tvůrci Loose Change uvedli, že Jennings musel při prchání překračovat lidská těla. On sám tvrdí, že pouze řekl, že měl pocit, jako by utíkal přes lidská těla. Je to důležitá informace, podle oficiálních údajů totiž ve WTC 7 nikdo nezemřel.
Dokument BBC o konspiracích okolo pádu budovy č. 7 Světového obchodního centra
Nedůvěra k oficiální verzi událostí vedla ke vzniku skupiny čtyř stovek odborníků, jejichž vůdcem se stal zkušený architekt Richard Gage. Uhlazený "kravaťák" nepůsobí dojmem rebela a zavilého popírače viny teroristů. Upozorňuje na to, co se mu zdá zvláštní - ale tu a tam připouští, že si úplně jistý být nemůže.
"Žádný mrakodrap se nezřítil jen požárem, a to známe více než sto případů," upozorňuje. "Je-li oficiální verze pravdivá, znamená to, že stavební normy, podle kterých byly postaveny tisíce mrakodrapů, zásadním způsobem nevyhovují," říká Gage.

Ocel ztratila tuhost, dle testů ale měla vydržet

Žár v budově č. 7 mohl podle vyšetřovatelů dosáhnout 600 stupňů Celsia. Při takové teplotě ocel zdaleka ještě "neteče". Ale ztrácí polovinu své tuhosti. Přitom ovšem BBC upozorňuje na sérii pokusů v britském Cardingtonu. V devadesátých letech tu simulace podobných případů ukázaly, že se konstrukce poškodí, ale ocel nakonec nepovolí.
Stoupenci teorií o spiknutí se také často pozastavují u svědectví, která lze interpretovat více způsoby. Třeba výpověď hasičů, kterým statik na místě řekl - když budova č. 7 hořela - že v tomto stavu vydrží zhruba pět hodin. Pak skutečně spadla a zastánci konspirací zvolali: vidíte, i hasiči s nimi byli spřaženi.
Podobné nálepky se dočkali i novináři, kteří referovali o "pádu třetího mrakodrapu", zatímco sedmá budova WTC "teprve" hořela. BBC se dnes hájí, že tehdy převzala mylnou zprávu Reuters, kterou později stáhla, a že zpravodajství toho dne bylo mimořádně chaotické.
Dokument BBC o konspiracích okolo pádu budovy č. 7 Světového obchodního centraDokument BBC o konspiracích okolo pádu budovy č. 7 Světového obchodního centra
Zatím ale zastánci konspiračních teorií nepředstoupili s vysvětlením, jak by rozsáhlé spiknutí vládních úřadů, tajných služeb, hasičů, záchranářů a médií mohlo zůstat utajené.

Demoliční experti se přou nad videem pádu budovy

Střelmistr, oslovený tvůrci Loose Change, označil po zhlédnutí videa s "pravítkovým" pádem dění za řízenou demolici. "To sebou museli hodit," dodal pak, když ho tvůrci filmu konfrontovali s původně zamlčenou informací, že sleduje záběry z 11. září 2001 na Manhattanu.
Ale třeba Mark Loizeaux ze společnosti Controlled Demolitions tvrdí, že se přípravy demolice nedají zvládnout potichu a nenápadně a že by o tom tedy někdo musel vědět. Rovněž nikdo ze stovek lidí, kteří pátrali v troskách budov, neohlásil nic, co by řízenou demolici naznačovalo.
"Loizeaux není neutrální, pracuje pro federální vládu," upozorňuje architekt Gage. "Je ovšem možné, že výbušniny byly instalovány už dříve, během přestavby podlaží nebo v průběhu stavby - ale připouštím, toto je spekulace," dodává opatrně. Loizeaux k tomu říká, že výbušniny mají životnost v řádu jednotek let, čímž Gageův názor vyvrací.
I když s postupem času přibývá i výkladů od odborníků, kteří se staví spíše za oficiální verzi, některým jejím odpůrcům stojí vlastní přesvědčení i za to, aby opustili svou práci. Patří mezi ně například profesor fyziky Stephen Jones, který soudí, že neobvyklý žár, který na místě budovy 7 zmapovalo letadlo NASA, může pocházet z experimentální výbušniny.
Dokument BBC o konspiracích okolo pádu budovy č. 7 Světového obchodního centra
Termokamera NASA odhalila velký žár v troskách budovy č. 7 (vpravo nahoře) i pět dní po jejím pádu.
Hovoří přitom o termitové směsi - ta se používala třeba i v bombách za druhé světové války. Pyrotechnická směs (zpravidla) hliníku a oxidu železitého při ní reaguje za vzniku extrémně žhavého železa a oxidu hlinitého. Tak by teoreticky šlo dosáhnout dlouhodobého žáru...
Dokument BBC o konspiracích okolo pádu budovy č. 7 Světového obchodního centra
Termitová reakce: Oxid železitý a hliník reaguje za vzniku železa a oxidu hliníku.
Co přesně říkají zástupci jednotlivých stran? Jaké důkazy přinášejí na svou misku vah, aby přesvědčili veřejnost? Lze používat termitovou směs v řízených explozích, nebo tak daleko ještě odborníci na demolice nepokročili? Celý dvaapadesátiminutový dokument BBC o konspiračních teoriích ohledně pádu budovy č. 7 odvysílala v úterý Česká televize..

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama