Alliance Weather Underground (dokument EN + CZ titulky)

17. prosince 2009 v 13:39 |  Ostatni
Ahoj, teď vám přečtu deklaraci vyhlášení války… v následujících 14 dnech budeme napadat
symboly a instituce amerického bezpráví. Bernardine Dohrn
Těmito slovy před téměř čtyřiceti lety oznámila skupina mladých amerických levicových radikálů svůj záměr svrhnout vládu USA. V tomto dokumentu bývalý členové organizace The Weather Underground Bernardine Dohrn, Bill Ayers, Mark Rudd, David Gilbert a Brian Flanagan sami promluví o tom, co zapříčinilo fakt, že se staly v záznemech F.B.I. jedněmi z nejhledanějších nepřátel státu. V roce 1969 se od protiválečné organizace Studenti za demokratickou společnost odštěpila radikální frakce, která dala základ organizaci The Weather Underground. Weathermens, jak si také říkali, došli k závěru, že jedině militantní akce mohou zastavit vládou podporovaný rasismus, válku ve Vietnamu a svrhnout kapitalistický systém.
Během první poloviny 70. let skupina provedla řadu pumových útoků na vládní instituce a další cíle a pomohla uprchnout z vězení hrdinovi tehdejší kontrakultury Timothy Learymu.
Film je vynikající sondou do prostředí radikální levice konce 60. a začátku 70. let, vznášející mnoho závažných otázek, které jsou aktuální i pro dnešní antikapitalistické hnutí.
Kromě již zmíněných bývalých členů Weathermen Underground, je ve filmu poskytnut prostor i pro výpovědi bývalých členů strany Černých panterů, kritikům Weathermen Underground z řad studentské levice i bývalým agentům F.B.I., kteří byli proti Weathermens nasazeni.

Alliance Weather Underground
1:30:25


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama