Nobelova cena za válku

12. prosince 2009 v 6:04 |  Barack Obama

barack-obama-nobel
Trvalo to o 25 lét déle, než si George Orwell myslel, že se jeho slogany stanou skutečností: "Válka je mír", "Svoboda je otroctví", "Ignorance je síla". A já bych dodal: "Lež je pravda."
Nobelův výbor udělil cenu za mír prezidentu USA Baracku Obamovi, muži, který rozpoutal novou válku v Pákistánu, eskaloval válku v Afghánistánu a hrozí útokem Íránu, pokud se nepodřídí tomu, co americká vláda požaduje a zřekne se svých práv vyplývajících ze smlouvy o nešíření jaderných zbraní.
Předseda Nobelova výboru Thornbjorn Jagland prohlásil: "Jen výjimečně se nějakému člověku podaří, tak jako Obamovi, upoutat světové veřejné mínění a dát lidem naději na lepší budoucnost." Obama, podle výronu Nobelova výronu, vytvořil "nové klima v mezinárodní politice."
Řekněte to dvěma milionům Pákistáncům vyhnaným válkou ze svých domovů a neznámému počtu mrtvých tamtéž, které stihl Obama zdecimovat během pár měsíců v úřadu. Řekněte to Afgháncům, mezi nimiž civilní oběti narůstají zároveň s tím, jak se Obamova "nutná válka" stupňuje k nekonečnosti.
Na Bushově politice se nezměnilo nic. Irák je dál okupovaný. Mučírna na Guantánamu běží dál. Tzv. rendition flights a atentáty pokračují. Špiclování Američanů je dál příkazem dne. A ve jménu Oceánské "války proti terorismu" jsou dál porušována občanská práva.
Nobelův výbor nejspíš trpí sebeklamem, že Obama coby příslušník menšiny ukončí hegemonii západní polokoule nad lidmi s tmavší barvou pleti. Necynik by možná mohl namítnout, že Nobelův výbor sází na Obamovu rétoriku a chce ho udělením ceny zamknout na cestě k dosažení míru namísto války. Nezbývá než doufat, že to bude fungovat. Reálnější ale bude, když si uvědomíme, že se z ceny za mír stala cena na principu "Mír je válka".
Obama neudělal nic, aby pohnal zločinecký Bushův režim k zodpovědnosti. Obamova administrativa místo toho hrozí a vydírá palestinskou samosprávu, aby pohřbila Godlstoneovu zprávu o izraelských válečných zločinech spáchaných při izraelském nelidském vojenském útoku na bezbranné obyvatelstvo Gazského ghetta.
Americké Ministerstvo pravdy pouští do světa propagandu, že Írán uvědomil Mezinárodní agenturu pro jadernou energii (MAAE) o svém "tajném" zařízení až poté, co zjistil, že USA jeho "tajné" zařízení odhalily. Tato propaganda má zakrýt skutečnost, že Írán postupuje podle pravidel MAAE, a udržovat záminku pro vojenský útok na Írán.
Nobelův výbor vsadil všechny své naděje na kousek barevné kůže.
"Válka je mír" je nyní i postojem někdejší protiválečné organizace Code Pink. Ta totiž dospěla k závěru, že ženská práva stojí za válku v Afghánistánu.
Jakmile se ale ospravedlnění války stalo takřka bezbřehým - ropa, hegemonie, ženská práva, demokracie, odplata za 11. září, základny Al Kajdy nebo ochrana před terorismem - válka se stala cestou k míru.
Nobelův výbor položil prestiž své ceny za mír na oltář newspeaku a rétorického pokrytectví.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pepe pepe | E-mail | 15. prosince 2009 v 23:34 | Reagovat

tenhle clovek nasral snad vsechny normalni lidi na svete.to je jasna ukazka pohrdani obycejnym lidskym zivotem.clovek co dene zabiji stovky lidi a dalsich tisice vezni a uveznuje dostane nobela a k tomu jeste 25mil.pro me uz je nobelovka jako trapnej oskar nebo ty ostatni trapne sosky ktere maji radi ty neadrtalsky opice co se neustale vtiraj do bedny uz snad 2generace.obamo je mi z tebe nabliti.......

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama