Odvolána šarže vakcíny proti H1N1 kvůli závažným reakcím

1. prosince 2009 v 11:17 |  Pandémia chrípky, očkovanie
Odvolána šarže vakcíny proti H1N1 kvůli závažným reakcím

Joanna Smith
OTTAWA
OTTAWA - Šarže vakcíny proti prasečí chřipce je stahována kvůli vyšetřování poté, co zdá se způsobila vyšší míru závažných alergických reakcí, než jiné šarže.
GlaxoSmithKline Inc., která vyrábí kanadský druh vakcíny proti chřipce H1N1 ve své továrně v Ste-Foy v Quebecu, uvedla, že požádala provinční a teritoriální zdravotnické úřady, aby ve středu zastavily používání injekcí z konkrétní šarže distribuované minulý měsíc.
"(GlaxoSmithKline) podniká toto bezpečnostní opatření proto, že (kanadská Agentura pro veřejné zdraví) dostala větší než očekávaný počet zpráv o anafylaxi o tohoto čísla šarže, v porovnání s jinými," uvedla mluvčí společnosti Megan Spoore v prohlášení. "(GlaxoSmithKline) na průběžném základě spolupracuje s Health Canada, aby zajistila, že každá šarže vakcíny odeslaná do provincií a teritorií bude neustále splňovat kvalitu a bezpečnostní standardy."
Federální vládou a GlaxoSmithKline vyšetřovaná šarže má číslo A80CA007A a název Arepanrix, což je verze, která obsahuje adjutant, chemickou přísadu, která prodlužuje životnost a posiluje imunitu.
Zdravotničtí představitelé z Manitoby říkají, že zaznamenali závažné alergické reakce na dotyčnou šarži v poměru 1:20,000, což je mnohem více, než činí normální poměr 1:100,000.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ontaria řekl, že 1,500 dávek této vakcíny bylo distribuováno do Ontaria a odesláno do dvou zdravotních jednotek: Pearth Health Unit a Renfrew Health Unit.
"Tato vakcína nebyla podána žádnému člověku a je stažena, dokud nebude ukončena analýza," napsal v pátek David Jensen v e-mailu.
Mezitím federální ministryně zdravotnictví Leona Aglukkaq během dotazového období v parlamentu oznámila, že provincie a teritoria mohou očekávat, že dostanou 4,8 milionů dávek vakcíny proti H1N1 koncem příštího týdne.
Ontario očekává, že dostane 1,86 milionu těchto dávek.
Tím se celkový počet dávek rozeslaných po celé zemi k 29. listopadu dostane na 15,3 milionu.
Kanadská Agentura pro veřejné zdraví vydala svoji první týdenní dozorovou zprávu o vakcíně proti pandemické chřipce H1N1 od doby, kdy před třemi týdny začala očkovací kampaň, a údaje ukazují, že od 21. října do 7. listopadu - kdy bylo do celé země odesláno 6,6 milionů dávek - se závažné nepříznivé účinky projevily jen u 36 lidí, včetně život ohrožujících alergických reakcí zvaných anafylaxe a horečnaté křeče způsobené vysokou horečkou.
Do tohoto počtu patří i smrt na anafylaxi, která je v současné době vyšetřována a u které mluvčí ministerstva zdravotnictví Quebecu potvrdila, že šlo o osmdesátníka, který zemřel v této provinci před dvěma týdny.
"U každé očkovací kampaně očekáváme některé případy nepříznivých událostí," řekl dr. David Butler-Jones, hlavní kanadský úředník pro veřejné zdraví, na úterní tiskové konferenci.
"Jsou velmi ojedinělé, ale jsou součástí všech hromadných očkovacích kampaní, a očekáváme, že jich menší počet uvidíme."
Míra výskytu závažných negativních reakcí je doposud 0,54 na 100,000 distribuovaných dávek, což, jak Butler-Jones poznamenal, je méně, než co se obecně očekávalo u vakcíny proti sezónní chřipce.
Během stejné doby bylo hlášeno dalších 598 mírnějších nepříznivých reakcí. Většinou šlo o nevolnost, závratě, bolesti hlavy, horečku, zvracení a otoky nebo bolestivost na místě vpichu.
Bylo také několik zpráv o alergických reakcích v rozsahu symptomů, od vyrážek a kožních boláků po brnění rtů nebo jazyka a obtíže s dýcháním. K většině z nich došlo do několika minut poté, co lidé dostali injekci do paže a personál chřipkových klinik je ošetřil na místě.

Zdroj translation OSUD.cz 2009
Pozn. Luboš - Když to stahují sami traviči, tak to musí být už opravdu sajrajt.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama