Prasečí chřipka: očkovat se nechce 69 procent lékařů

2. prosince 2009 v 18:35 |  Pandémia chrípky, očkovanie
PRAHA - Zájem o očkování proti prasečí pandemické chřipce je malý. Podle průzkumu společnosti Aspectio se chce nechat očkovat jen 31 procent praktických lékařů. V některých ordinacích i nemocnicích má o injekci zájem tak málo lidí, že některé přidělené vakcíny budou vracet.
Stejně jako někteří další zdravotníci mají i praktici možnost se naočkovat hlavně proto, aby nemoc nešířili mezi své pacienty a aby jim byli v době epidemie k dispozici.
Většina praktiků v průzkumu ale uvedla, že podle nich není očkování dostatečně otestované a v souvislosti s novou chřipkou mluví o mediální bublině. To ale odmítají odborníci na vakcíny. "Vakcína byla prověřena již na milionech osob a zcela nepochybně svoji bezpečnost prokázala," uvedl Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti.
Podle jeho slov je dnes zřejmé, že je očkování hlavně pro rizikové skupiny prospěšné. "Vše se výrazně zpolitizovalo," stýskají si vakcinologové.
Počty nemocných s chřipkou a nachlazením se u nás blíží hranici epidemie, překonána byla ve třetině okresů. "Epidemie nového kmene chřipky je všude v Evropě," uvedl hlavní hygienik Michael Vít.
V souvislosti s novou chřipkou bylo zatím v Česku potvrzeno 11 úmrtí.
Poslední dvě, 39letého a 29letého muže, potvrdilo včera ministerstvo zdravotnictví. "Zdůrazňuji, že každý rok zemře na komplikace související s chřipkou 2000 až 2500 lidí. Jedenáct zemřelých, které máme, není zásadní nárůst," říká Vít. Potvrzuje ale informace, že má v současnosti prasečí chřipka víc komplikací než běžná sezonní.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama