USA rozšiřují „válku proti terorismu“ o Jemen

29. prosince 2009 v 17:13 |  Barack Obama

valka-proti-teroru
Ačkoli páteční pokus o atentát na letoun mířící do Detroitu ze všeho nejvíc popálil v klíně samotného atentátníka, skutečný ohňostroj nejspíš teprve propukne, neboť někteří američtí politici se pokoušejí celou událost využít jako ospravedlnění pro útok na Jemen.
Jako první se o Jemenu coby dějišti "zítřejší války" vyslovil senátor Joseph Lieberman, předseda senátního výboru pro vnitřní bezpečnost a záležitosti vlády. Vyzval přitom k preventivnímu úderu proti Jemenu, zatímco senátor Arlen Specter prohlásil, že by se to mělo alespoň zvážit.
Republikánský kongresman Pete Hoekstra označil Baracka Obamu osobně zodpovědného za pokus o atentát na letadlo, s tím, že Jemen je "horký problém", se kterým je potřeba se vypořádat.
Prozatím jediným pojítkem mezi nigerijským atentátníkem a Jemen je přitom jeho vlastní tvrzení, že je členem hnutí Al Kajda a že bombu (konkrétně kondom s jakousi výbušninou uvnitř) dostal od výrobců výbušnin z Jemenu. Americké bezpečnostní orgány ale nejsou s to nic z jeho prohlášení potvrdit.
Spojení atentátníka s Jemenem by se ale velmi hodilo Obamově vládě, která už pár týdnů na některé cíle v Jemenu útočí. Podle amerického názoru je Jemen baštou Al Kajdy.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama