NATO omezuje noční zátahy poté, co při nich byli zabiti další afghánští civilisté, včetně dětí

26. ledna 2010 v 12:31 |  NATO
místní obyvatelé však shledávají více

Velitelé sil NATO a americké armády vydají nová pravidla, která silně omezí počet nočních zátahů které provádí v Afghánistánu poté, co další usmrcení civilistů vyvolalo protesty v provincii Ghazní.
Mluvčí sil NATO v Afghánistánu kontradmirál Gregory Smith prohlásil, že nová pravidla budou zaměřeny na "problém pravděpodobně společensky nejvíce iritativní záležitosti, který [v Afghánistánu] děláme a tím je vnikání do domů lidí v noci."

Místní obyvatelé však shledávají více "iritující" střelbu, spíše než vnikání do sooukromých domů. Lidé z malé vesnice v provincii Ghazní demonstrovali v provinčním hlavním městě a nesli těla čtyř lidí, kteří byli zabiti při posledním zátahu. Dvě z nich byly těla chlapců ve věku 11 a 15 let.

Oficiální popis zátahu ze strany NATO je jako obvykle úplně odlišný. Tvrdí že všichni čtyři zabití lidé, včetně 15-ti letého chlapce, patřili mezi povstalce. Jeho jedenáctiletého bratra nezmiňují, ale dále prohlašují že "během operace bylo 11 žen a 24 dětí ochráněno."

Rodinní příslušníci zabitých poznamenávají, že nejen že nepatřili k "povstalcům," ale že ani nevlastnili zbraň a v jejich domech, které NATO označilo jako "výcvikový tábor," nebyl nalezen ani jediný náboj. Prohlášení NATO je také více než výrazně zpochybněno usilovnou veřejnou snahou změnit pravidla, o kterých by si člověk mohl myslet, že by je neměnili, pokud by (tak jak tvrdí prohlášení) při nočním zátahu šlo všechno tak hladce.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama