Uměle vyvolané zemětřesení – věc o které se mlčí, i když existuje již dlouho

26. ledna 2010 v 12:24 |  Ostatné videa a články
sesmicity of israel, 1990 - 2006

Seismologické oddělení Geofyzikálního institutu při Ministerstvu pro místní rozvoj se pokusí ve čtvrtek (zpráva je z 25. srpna 2009 - pozn. překl.) o simulaci zemětřesení v jižní části Negevské pouště. Experiment, financovaný americkým ministerstvem obrany, je společným projektem s University of Hawaii a je součástí vědeckého projektu zaměřeného na zdokonalení seismologických a akustických záznamů v Izraeli a okolí, až do rádiusu 1000 kilometrů.
Cílem experimentu je zlepšení vyhodnocování zvukových vln v atmosféře. Vědci budou poté schopni zpřesnit izraelská seismologická zařízení, aby byla schopny dávat včasná varování před zemětřeseními. Měření rovněž proběhnou i v dalších zemích, včetně Kypru, Řecka, Francie a Německa.

Izrael provede kontrolovanou explozi výbušniny o 80 tunách, která bude simulovat sílu otřesů zemětřesení o síle 3 stupně Richterovy stupnice. K přírodním zemětřesením podobné intenzity dochází v oblasti Středního východu zhruba jednou týdně, bez toho, že by jim veřejnost věnovala pozornost.

Výsledky experimentu budou k dispozici pro širokou odbornou veřejnost a očekává se od nich příspění k vědeckému výzkumu zvukových vln v atmosféře a při zemětřeseních.
V posledních několika letech vytvořil Geofyzikální institut velké množství simulací zemětřesení za účelem kalibrování svých přístrojů. V červnu 2004 institut odpálil v jižním Negevu nálož o hmotnosti 32 tun. V červnu 2005 to bylo 20 tun výbušniny v lomu u města Bejt Alfa, v Jezreelském údolí jižně od Galileje. Úspěch experimentu významně přispěl k přesnosti měření a vylepšení systému včasného varování před zemětřeseními v Izraeli.
Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo financí v současné době financují tříletý plán modernizace izraelské seismologické výbavy, jako součásti izraelského systému včasné výstrahy před zemětřeseními.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama