V armádě začalo očkování proti prasečí chřipce, vojáci nesouhlasí

27. ledna 2010 v 14:26 |  Pandémia chrípky, očkovanie
Vlastimil Picek
Vlastimil Picek

Praha - V české armádě začalo plošné očkování proti prasečí chřipce. Náčelník Generálního štábu AČR Vlastimil Picek vydal rozkaz, podle kterého se musí nechat 16 tisíc vojáků a civilních zaměstnanců povinně očkovat. Za neuposlechnutí může následovat trest včetně snížení platu. Požadavek se vojákům nelíbí, tvrdí totiž, že se tak stanou pokusnými králíky. Informovala o tom Mladá fronta Dnes.

Nejsme pokusní králíci. Ať to nechají na naší volbě, jestli chceme být očkováni, či ne," citoval server jednoho z vojáků. Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové se bude očkování v rámci resortu obrany týkat přibližně 16 tisíc osob. Česká vláda v reakci na možnou pandemii prasečí chřipky rozhodla už loni o očkování osob nezbytných pro zajištění chodu státu. Očkováni jsou ale především lidé s nemocemi, které by chřipka mohla výrazně zkomplikovat. V lednu pak vláda okruh očkovaných osob rozšířila.

Vakcína proti prasečí chřipce
Vakcína proti prasečí chřipce

Česká veřejnost není očkování příliš nakloněna. Zatím se podle ministerstva zdravotnictví nechalo očkovat asi 30 procent lidí vybraných k očkování. "Já si sám rozkazy nevymýšlím, pouze jsem respektoval usnesení vlády, které bylo přijato v listopadu minulého roku. Tehdy vláda schválila určitý počet subjektů, kterým poskytne tuto vakcínu. Bylo to provedeno v rámci preventivních opatření na ochranu zdraví vojáků a zaměstnanců," podotkl náčelník Generálního štábu AČR Vlastimil Picek

Picek: Očkování v resortu ministerstva obrany je povinné

Dle slov Picka je na rozdíl od civilní populace očkování v resortu ministerstva obrany povinné. V zákonu o ochraně veřejného zdraví je totiž jasně zakotvena povinnost osob se mimořádnému opatření podřídit, včetně mimořádného očkování. "Pro vojáky z povolání je to dále upřesněno v zákoně číslo 221, paragraf 94, odstavec 1, takže já pouze plním zákon," dodal.

Ministerstvo obrany
Ministerstvo obrany

"V resortu ministerstva obrany o zahájení či vhodnosti daného očkování rozhoduje náš hlavní hygienik, který mně tyto záležitosti připravil, a já tento rozkaz pak vydal," řekl Picek. Na shromáždění velitelského sboru minulý týden hlavní hygienik ministerstva obrany vysvětlil veškeré záležitosti očkování. "V případě, že voják i přes všechny informace, které od lékařů obdrží, odmítne očkování, je upozorněn na porušení mého nařízení, porušil by tím také plnění základní povinnosti vojáka," vysvětlil náčelník.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama