Žádnou falešnou pandemii prasečí chřipky jsme nevytvořili, hájí se WHO

26. ledna 2010 v 11:17 |  Pandémia chrípky, očkovanie
Světová zdravotnická organizace odmítla obvinění, podle nějž přecenila rozsah nebezpečí prasečí chřipky a vytvořila falešnou pandemii. WHO také popřela, že by se smluvila s farmaceutickými firmami, které proti novému druhu chřipky vyvinuly a prodávaly vakcíny.

Vakcína proti prasečí chřipce. Ilustrační foto
foto: AP
Vakcína proti prasečí chřipce. Ilustrační foto

Oficiální činitelé WHO budou o této otázce jednat v úterý s Parlamentním shromážděním Rady Evropy - právě tento dohlížecí orgán totiž vznesl otázku, zda WHO v případě prasečí chřipky nejednala pod "nepatřičným vlivem". - čtěte Pandemie prasečí chřipky je podvod výrobců léků, tvrdí expert Rady Evropy
Mluvčí Gregory Hartl ale obvinění popřel a prohlásil, že WHO byla vždy "velmi umírněná a střízlivá" při popisu epidemie a zdůrazňovala, že v převážné většině případů je průběh nemoci mírný. Ovšem z vědeckého úhlu pohledu "jde jasně o pandemii a neoznačit ji jako pandemii by bylo nezodpovědné".
Už začátkem ledna nicméně WHO sama uznala, že vir A(H1N1) nebyl tak silný, jak se loni na jaře zdálo, napsala agentura DPA. Tehdy se nemoc poprvé objevila v Mexiku. WHO pak začátkem června vyhlásila pandemii, čímž reagovala na rychlé šíření viru prasečí chřipky mezi státy a kontinenty. - přečtěte si WHO vyhlásila kvůli prasečí chřipce pandemii, svět jí čelí po 40 letech

Prasečí chřipka - počet obětí

Choroba podle statistik Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zabila dosud ve světě nejméně 14 000 lidí.
Jen v Evropě jich připravila o život 2 185. Nyní chřipková epidemie na evropském kontinentu polevuje.
V České republice lékaři zatím virus A(H1N1) identifikovali u více než 2 300 případů respiračních onemocnění. Podle odhadů odborníků je však nemocných daleko více.
V ČR na prasečí chřipku zemřelo na osm desítek lidí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama