Blbnou vás s prasečí chřipkou, přitom lék na cukrovku Avandia je zodpovědný za více než 83.000 úmrtí a milióny infarktů

24. února 2010 v 20:52 |  Pandémia chrípky, očkovanie
USA: Lék na cukrovku zodpovědný za více než 83,000 úmrtí.
Americké úřady ručí za to, že GlaxoSmithKline věděla, že Avandia může vyvolat infarkty.


Sara Sanz Pinto
Avandia, lék často předepisovaný pacientům s cukrovkou, mohl způsobit miliony infarktů na celém světě. To je závěr 334 stránkové zprávy předložené americkým senátem v sobotu. Podle amerických úřadů GlaxoSmithKline (GSK), farmaceutická společnost, která lék vyrábí, znala rizika, kterým jsou pacienti vystavováni, ale vždy je před veřejností ukrývala. "Vedení GSK se pokoušelo zastrašit nezávislé výzkumníky, za použití strategie minimalizace nebo zatajování nálezů, že Avandia může zvýšit kardiovaskulární rizika, a ukrývalo studie, které vyvíjeli konkurenční léky se sníženým rizikem," uvádí zpráva.

"Američané mají právo vědět, že existují závažná zdravotní rizika spojená s Avandia, a GlaxoSmithKline má zodpovědnost za to, aby jim to řekla," řekl demokrat Max Baucus, americký senátor a předseda výboru, který studii provedl. "Pacienti se u svého zdraví a života spoléhají na farmaceutické společnosti, a GSK této důvěry zneužila," dodal. Zpráva je také podepsána senátorem Chuckem Grasseley, vůdcem republikánů ve výboru, který chce lék stáhnout z trhu.
Výrobce léku popírá všechna obvinění. "Žádná studie neukazuje statisticky relevantní korelaci mezi Avandia a ischemickou chorobou srdeční (nemocí, která vede ke zúžení koronárních arterií) nebo infarktem myokardu," uvedla mluvčí společnosti, Nancy Pekarek, CNN. "Úřad pro potraviny a léky (FDA) tyto informace pozměnil a došel k závěru, že lék by měl být na trhu."

Také FDA byla ve zprávě kritizována za to, že ignorovala bezpečnostní obavy související s Avandia. "Existují silné důkazy, že rosiglitazon (aktivní složka Avandia) zvyšuje riziko infarktu, v porovnání s pioglitazonem (konkurenčním produktem)," bránili dva představitelé FDA v říjnu 2008. "Pokud by GSK opravdu vzala do úvahy kardiovaskulární rizika Avandia, když byla tato záležitost poprvé přednesena v r. 1999, předešlo by se mnoha úmrtím," uzavírá zpráva.

Ohledně Avandia toho existuje hodně, co vyvolává obavy: v r. 2007 "New England Journal of Medicine" a "Journal of the American Medical Association" zpochybňovaly bezpečnost tohoto léku. Uznávaní vědci a FDA v červnu toho roku uvedli, že lék na cukrovku souvisel s 83,000 infarkty. A senát jde v obviněních dále: "FDA byla s lékem velmi spokojena a byla pravidelně ovládána společnostmi s ekonomickými zájmy, aby podhodnocovala nebo nezkoumala potenciální bezpečnostní rizika."

V Evropě, kde se Avandia prodává také, Výbor pro patentované lékové produkty pro lidské použití Evropské agentury pro léky ujišťuje, že rosiglitazon neustále přísně monitoruje, a neočekává se, že lék bude stažen.
Původní článek vyšel v portugalštině.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama