Britský čelní klimatolog: O globálním oteplování nejde mluvit již od roku 1995

17. února 2010 v 3:45 |  Globálne oteplovanie, modifikácia počasia, chemtrails


Buďte zdráv, pane Mašek - překládal jsem to bláhově pro BL, leč nehodí se. Pokud budete chtít, vyvěste to, ať jsem se s tím nelopotil marně.
M. Vimmer


Čelní klimatolog připouští: Od roku 1995 se nedá mluvit o globálním oteplování

Vědec stojící v centru tzv. Climagate, jehož zdrojová data jsou zásadní pro teorii klimatické změny připouští, že nedokáže doložit původ základních údajů.
Jeho kolegové vysvětlují, že důvodem, proč profesor Phil Jones odmítl vyhovět požadavkům na vydání zdrojových dat podle zákona o právu na informace je zřejmě ten, že profesor zásadní materiály prostě ztratil. Profesor Jones se pro BBC 13.2. 2010 vyjádřil, že jeho kolegové mají pravdu, když říkají, že mu chybí organizační talent, jeho kancelář je zavalena stohy papíru bez ladu a skladu a jeho evidence "není tak dobrá, jak by měla být." Inkriminovaná data jsou podkladem slavné "hokejkové křivky" (graf ukazující očekávanou eskalaci globální teploty), kterou argumentují zastánci teorie oteplování. Profesor Jones rovněž připustil možnost, že svět byl ve středověku teplejší než jej známe dnes - z čehož vyplývá, že se globální oteplení nemusí být způsobeno člověkem.
A řekl také, že během posledních 15 let nebylo zaznamenáno "žádné statisticky významné oteplení."
Tyto výroky se stanou cennou kořistí skeptiků jako čerstvý důkaz vážných pochybení v nejdůležitějším centru zkoumání klimatické změny a otřesou pevnou vírou v rozhodující podíl lidstva na globálním růstu teplot. .
Profesor Jones se stal středem pozornosti, když odstoupil z postu ředitele klimatologického výzkumného ústavu Východoanglické univerzity po úniku emailů dokazujících podle skeptiků, že vědci manipulují data.
Tyto dílčí údaje shromážděné ze stovek meteorologických stanic celého světa byly po léta předkládány jako důkazní materiál v úsilí Mezinárodního panelu pro změnu klimatu přimět vlády k omezení emisí kysličníku uhličitého.
Následně po úniku sporné emailové korespondence byl profesor Jones obviněn z vědeckého podvodu pro údajné úmyslné zatajování informací a neochotu předložit klíčová data ke kritice.
V reakci na interview ekologický expert BBC Roger Harrabin poznamenal, že profesor Jones je mezi svými kolegy znám svou houževnatostí a poctivostí, ale jeho slabinou je nedbalá evidence a nepořádnost. http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8511670.stm
Harrabin vysvětluje, že prof. Jones porovnával tisíce zdrojů, aby vytvořil soudržný obraz vývoje teplot. Na základě tohoto materiálu vznikla "hokejková křivka", která staletí zůstávala relativně plochá, ale v posledních dekádách se prudce zvedá. Podle Jonesových pracovních kolegů je profesorova pracovna zavalena papíry obsahujícími data, jež jsou uložena v centrální databázi, a problém tkví v tom, že Jonese nenapadlo, že po 20 letech někdo začne pídit po tom, odkud se údaje vzaly.
Jones připouští, že vzniklý nepořádek přispěl k jeho neochotě vyhovět požadavkům, aby vydal výchozí data kritikům, ale odmítl, že by s daty jakkoli podváděl nebo je nečestným způsobem upravoval. Tázán, zda-li lze považovat souřadnice dat za ztracená, profesor odpovídá: "Dá se to tak říct. My samozřejmě máme představu, odkud ty údaje jsou, ale neumíme to říct přesně. Soubor se stále průběžně doplňuje. Všechno dohledat je těžké. Některé státy věnují kontrole velkou pozornost. Hodně se zlepšilo, ale pořád je co zlepšovat.'
Profesor také potvrdil, že jsou známy dvě období v minulosti, kdy bylo zaznamenáno podobné oteplení, mezi lety 1910 a 1940 a od 1975 do 1998, ale řekl, že tyto etapy lze vysvětlit přirozeně, kdežto poslední nikoli. Připustil, že v posledních 15 letech nebylo naměřeno žádné "statisticky významné oteplení", což však považuje za pouhou odchylku dlouhodobého trendu.
Profesor uznává, že debata, zda ve středověku nebyl Svět teplejší než nyní, neboť je známo, že tomu tak bylo na Severní polokouli, zdaleka není uzavřena. (Skeptici věří, že jsou pádné důkazy pro to, že svět byl mezi lety 800 a 1300 mnohem teplejší. Příznivci současné klimatické změny to odmítají pro nedostatek dostupných důkazů z tropických krajů a jižních zemí.) Prof. Jones říká: "Samozřejmě, kdyby se prokázalo, že bylo středověké globální oteplení stejně významné ne-li významnější než to dnešní, pak by samozřejmě vzrůst teplot koncem 20. století nebyl bezprecedentní. Kdyby však středověké oteplení nebylo globální nebo méně výrazné než to dnešní, současný nárůst teplot by bezprecedentní byl."
Skeptici tak poukazují na to, že je to poprvé, co významný vědec spolupracující s Mezinárodním panelem IPCC vůbec připustil možnost středověkého globálního oteplení, možná výraznějšího než současný trend.
Profesor Jones kritizuje ty, kdož si stěžují, že jim neposkytl svá data a upozorňuje, že kdykoli mohli své údaje porovnat s veřejně přístupnými americkými daty. A připomíná, že klima se zatím ani trochu neochladilo. "Trend je stále stejný."
Expert Harrabin pro BBC 4 prohlašuje, že přes všechny kontroverze z hlediska většiny vědecké veřejnosti zásadní pochybení ve věci zkoumání změny klimatu nebyla zjištěna a globální oteplení je považováno za především lidmi zaviněný jev.
Ve svém blogu pak 15.2. 2010 Harrabin na BBC volá po "Příměří" mezi skeptiky a stoupenci oteplování. Považuje nynější kontroverze za příležitost k otevření skutečné debaty mezi stále nesmiřitelnějšími stranami konfliktu. http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8516905.stm
Naproti tomu Dr Benny Pieser, ředitel skeptické Nadace pro Politiku globálního oteplování Global Warming Policy Foundation, považuje "omluvy" profesora Jonese za tak bezobsažné, jakoby se hájil před svými spoluviníky. Dokud svoje zdrojová data nevydá, nelze je považovat za ověřená.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama