Izraelský ministr zahraničí přilévá olej do ohně

11. února 2010 v 10:45 |  Izrael a Palestína
Vyjednávání není Liebermannův styl
Izraelský ministr Avigdor Lieberman, jenž si častokrát nevidí do pusy, varoval syrského prezidenta Bashara al‑Assada, že v případné příští válce s Izraelem jeho rodina přijde o veškerou moc v zemi, což přirozeně vyvolalo bouřlivou výměnu názorů mezi představiteli obou států. Lieberman ve svém projevu na Bar-Ilanově univerzitě doslova prohlásil: "Jsem toho názoru, že náš vzkaz Assadovi v sobě musí nést jednoznačné poselství. V příští válce nejenom, že prohrajete, nýbrž Vy i Vaše rodina přijde o veškerou moc v zemi. U kormidla nezůstanete ani Vy, ani nikdo další z Vaší rodiny." K tomu dodal, že "formulace tohoto typu byla nezbytnou proto, neboť jediné, na co rodina Assadů klade důraz, je moc."

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se ve snaze uklidnit rozbouřenou atmosféru nechal slyšet, že je ochoten se kdykoli dopravit na kterékoli místo na světě a zahájit tam mírové rozhovory se Sýrií, aniž by si kladl jakékoli specifické podmínky. Jeho pobočník Nir Hefetz k tomu dodal, že Izrael se nebrání ani tomu, aby se do mírových rozhovorů vložila třetí strana coby jejich zprostředkovatel.

Avigdor Liebermann musel ve středu čelit ostrým reakcím ze syrské strany. Prezident Assad sdělil podle syrské tiskové agentury SANA španělskému ministru zahraničí Miguelovi Angelu Moratinosovi, že" Izrael své mírové snahy nemyslí vážně, přičemž současná roztržka naznačuje, že celý region tlačí k válce a nikoli k míru." Syrský ministr zahraničí Wallid al-Moallem kontroval na Liebermanův útok prohlášením, že "Izrael by se neměl snažit testovat syrskou odhodlanost. Pokud by se tak i přesto stalo, Izraelci dobře vědí, že by se válka přesunula do jejich měst." Rovněž tak jakýkoli konflikt v jižním Libanonu může eskalovat v totální válku.

Ministr Moallem svými komentáři rovněž reagoval na pondělní prohlášení izraelského ministra obrany Ehuda Baraka, adresované nejvyšším armádním velitelům, v němž pronesl varování, že "v případě absence mírových dohod se Sýrií bychom (myšleno Izrael) museli vstoupit do válečného konfliktu, z něhož by se mohla vyvinout válka postihující celý region." Izraelci si Barakovy komentáře vyložili coby apel ostatním vládním představitelům k zahájení nových mírových rozhovorů se syrskou stranou, Sýrie si je naopak interpretovala coby vyhrožování zemi válkou.

Na severních izraelských hranicích s Libanonem a Sýrií vládne momentálně klid, byť se může jednat o pověstný klid před bouří. Poslední izraelsko-syrský konflikt proběhl v roce 1973, v roce 2006 však Izrael podstoupil konfrontaci se šíitskými povstalci z Hizballáhu, jimž dodávala zbraně právě Sýrie. Izraelští armádní představitelé již několikráte varovali, že Hizballáh se přezbrojuje a Sýrie se připravuje na změnu taktiky, kdy syrské armádní vedení namísto přípravy na konvenční boj zaměří své rakety na izraelská města. Avigdor Lieberman prohlásil, že toto syrské jednání považuje za přímou hrozbu, která překročila hranice diplomatické akceptovatelnosti. "Nemůžeme to jen tak ignorovat," prohlásil.

Bývalý armádní velitel a ministr obrany Shaul Mofaz, nyní vysoce postavený člen opoziční centristické strany Kadima, považuje Liebermannovy komentáře za "nezodpovědné," neboť "mohou podnítit mohutnou verbální i jinou výměnu názorů ." Premiér Netanjahu však opakovaně prohlásil, že je připraven sednout k jednacímu stolu se svými syrskými protějšky, aniž by si kterákoli ze stran kladla jakékoli speciální podmínky. Sýrie však od Izraele vyžaduje závaznou proklamaci, že se hodlá stáhnout z Golanských výšin, které Izrael anektoval v šestidenní válce. V rámci Netanjahuovy vlády panují ostré názorové rozpory nejenom v otázce vyjednávání se Sýrií, nýbrž i jejím vyměnění z íránské sféry vlivu. "Ti, kteří si myslí, že politika regionálních ústupků napomůže k přetržení pout mezi Sýrií a osou zla, si sami sobě lžou a vyhýbají se realitě," prohlásil Lieberman, přičemž bushovským termínem "osa zla" narážel na Írán. "Sýrie musí upustit od svých ultimátních požadavků na Golanské výšiny." Ovšem i s přihlédnutím k tomu, že se mírový proces v Palestině ocitl ve slepé uličce, sílí v Izraeli hlasy volající po vyjednávání se Sýrií. "Vzhledem ke složitosti izraelsko-palestinského konfliktu jediná šance ke změně leží na severu," napsal komentátor Ari Shavit pro deník Haaretz. "Není zde žádná jistota, že mír je na obzoru, nicméně pokud tomu tak je, klíč k němu leží v Damašku a nikoli v Ramalláhu."

Předchozí izraelská vláda pod vedením Ehuda Olmerta ze strany Kadima vedla nepřímé vyjednávání se syrskou stranou prostřednictvím tureckých zprostředkovatelů, to však bylo ukončeno hned poté, co Izrael zahájil vojenské tažení v Gaze proti militantům z Hammásu. Palestinci odmítli se angažovat v přímém vyjednávání s Netanjahuovou vládou, dokud Izrael alespoň na pár měsíců nezmrazí výstavu nových osad ve všech oblastech včetně východního Jeruzaléma. Netanjahu ve středu naznačil, že namísto přímého vyjednávání s Palestinci preferuje komunikaci prostřednictvím americké vlády: " Na blízkém východě někdy potřebujete tři osoby, abyste mohli tancovat tango nebo přinejmenším s tancem začít. Poté již snad bude možné tancovat i v páru," prohlásil Netanjahu na každoroční Herzliya konferenci. Palestinská strana se nicméně ještě nevyjádřila, zdali se cítí být připravena k zprostředkovanému vyjednávání.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama