Je v našem zájmu směřovat k vytvoření světové unie?

21. února 2010 v 8:27 | Ladislav Zelinka |  NWO, Illuminati, Bilderberg

Společně s procesy globalizace dochází i k trendu integrace politické, finanční a ekonomické do velkých světových uskupení, organizací, unií a ekonomických zón, v míře, která v historii nemá obdoby.
Směřuje tento vývoj k provázanosti jednotlivých států a oblastí světa takové, že se bude fakticky anebo i legislativně jednat o jeden jediný světový stát či unii? A je tato představa pro nás prospěšná? Je pro nás žádoucí takovýto vývoj podporovat?

Je potřeba rozlišit dva druhy světoobčanství. Jeden je založen na globální empatii lidí k ostatním lidem a pocitu sounáležitosti obyvatel celého světa. Lidstvo, jako lidé, žijící pohromadě na jedné planetě, představuje další, vyšší stupeň chápání příslušnosti ke skupině. Světoobčanství, jako vědomí příslušnosti k veliké světové rodině, je ušlechtilým morálním projevem globalizující se lidské společnosti. Takový přístup může mít v globálním měřítku jen pozitivní dopad.

Druhou možností chápání světoobčanství je občanská příslušnost ke světovému státu, což vyvozuje existenci světa politicky sjednoceného do jediného mocenského útvaru. Světový stát by mohl být státem federativního typu, nebo volný svazkem autonomních členských států. V prvním případě by existovala stálá federativní vláda jako nejvyšší orgán, společné zákony, nebo alespoň společná ústava, federální bezpečnostní a policejní složky a společná měna. Druhý případ by mohl být srovnatelný s Evropskou unií před Lisabonskou smlouvou a není daleko od současného stavu. Možnost, že by státy měly omezenější autonomii a suverenitu než v případě federace, není pravděpodobná, ledaže by byla uskutečněna násilně.

Téma světoobčanství je obdobou otázky "evropanství". Na příkladu Evropské unie si můžeme učinit obrázek podobného procesu ve světovém měřítku. Zde se střetávají koncepce "evropanství" prvního a druhého druhu a vývoj naznačuje směřování od idealismu duchovní sounáležitosti Evropanů k politickému a mocenskému sjednocování a centralizaci, tedy ke druhému druhu. V souladu se zde řečeným nebude divu, když u některých občanů EU začne docházet k rozčarování.

Proto je potřeba dobře rozlišovat, o jaký druh integrace nám v kterém případě jde. Díky vzrůstajícímu morálnímu a duchovnímu uvědomí lidí v našem globalizovaném světě si řada lidí včetně představitelů náboženství a kultury uvědomuje vzrůstající provázanost a potřebu sounáležitosti. Ekonomický, finanční a politický svět hledá spíše možnosti politického a hospodářského sjednocení. V této souvislosti lze hovořit o nebezpečí zneužití dobrých ideálů pro politické cíle.

Zatímco otázka světoobčanství prvního typu je přirozeně pozitivní, otázka světové unie, tedy světoobčanství druhého typu, je diskutabilní. Potřebuje svět být sjednocen i politicky a mocensky? Bude mít takové uspořádání větší prospěch pro občany, než když budou státy samostatné v dosavadní míře? Ale také: Má svět jinou možnost, když trend vede k integraci a globalizaci? Svět bude pravděpodobně v blízké budoucnosti konfrontován s touto otázkou.
Představa politicky sjednoceného světa má své klady i zápory, nebývalé možnosti i nebezpečí. Samotný stát jako útvar či instituce je jen nástrojem těch, kteří jeho prostřednictvím vládnou, a sám není ani dobrý ani špatný. Pokud bychom chtěli "světový stát", musíme si položit otázku: Jaký? A také kým řízený a pro koho.

Pokud bude svět sjednocen na hospodářských základech, bude jeho podoba jiná, než, když tomu bude tak na základě jiné ideologie. Svět sjednocený v zájmu bankéřů a finančníků by vůbec nemusel být přínosný pro většinu obyvatel. Existence jediné světové vlády má v sobě nebezpečí zneužití moci a nemožnosti odporu proti ní. Mocenský systém se pak může zvrhnout v systém autoritářský, nebo dokonce totalitní. Na druhou stranu může sjednocený svět představovat vrchol lidského vývoje a možnost uskutečnění nejsmělejších a nejhumanističtějších vizí a zaručit světový mír a prosperitu. Míra je ve způsobu provedení a zacílení jeho směřování.
Nechávám ve své stati řadu otevřených otázek a nerozpracovaných témat, na které mohou navázat jiní. Hlavní myšlenkou zde prezentovanou, je existence alternativních možností globální integrace. Svět může být sjednocen nepoliticky, ve smyslu světoobčanství prvního typu, na bázi humanismu a duchovní sounáležitosti, a nemusí být totožný s politickou integrací pod větší mocenský celek.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 suppliers suppliers | E-mail | Web | 23. května 2014 v 19:10 | Reagovat

Hello!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama