Unie zneužívá řecké krize, chce větší pravomoce

17. února 2010 v 2:26 |  Európska únia

Evropský prezident Herman Van Rompuy používá krize v Řecku k tomu, aby posílil moc Bruselu nad národními rozpočty. Volá po "ekonomické vládě EU".

Deník Handelsblatt uvádí, že nová Evropská komise plánuje více "zasahovat do hospodářských politik členských států" a cituje předsedu Komise José Manuela Barrosa, který řekl: "Hospodářská politika není národní, ale evropská záležitost. Žádná moderní ekonomika není ostrov. Když členský stát nedělá reformy, jiní kvůli němu trpí."

Deník také tvrdí, že Barroso chce pravomoc odmítnout unijní platby těm členským zemím, které nechtějí reformy provádět. Každý stát by si měl stanovit individuální měřitelné cíle, aby přispěl k nové strategii růstu "Evropa 2020".

Podle Barrosa Lisabonská smlouva nabízí Komisi nové prostředky k ovlivnění národní hospodářské politiky. Ve svém projevu k Evropskému parlamentu dnes ráno řekl: "Toto je čas pro odvahu. Věřím, že naše ekonomická a sociální situace vyžaduje radikální posun od statu quo. A nová Lisabonská smlouva to dovoluje."

Dodal také, že "Unie je méně úspěšná, když jedná podle úzkých národních zájmů, nekoordinovaným způsobem". "Někteří národní politici, přiznejme si, nejsou pro koordinovanější přístup v hospodářské politice. Ale chceme-li překonat krizi (...) a vytvořit dobrý základ pro silnou ekonomickou budoucnost Evropy v globalizovaném světě (...) pak silnější hospodářská spolupráce je jedinou cestou vpřed," řekl také.

"Prezident" EU Herman Van Rompuy zase podle agentury AFP volá po "ekonomické vládě" v Unii. Krize odhalila naše slabiny," řekl. Dodal, že v současné době jsou jednotlivé evropské národy zodpovědné za ekonomickou strategii své vlády. Měly by totéž udělat na úrovni EU.

Rompuy také řekl: "Ať už to nazveme koordinací politik nebo hospodářskou vládou, pouze evropské národy pracující společně jsou schopné udržet společnou evropskou strategii pro větší růst a více pracovních míst". Nedávný vývoj v eurozóně podle něj naléhavě ozřejmil potřebu posílení hospodářské správy.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Smithe304 Smithe304 | E-mail | Web | 8. května 2014 v 5:58 | Reagovat

Keep working ,fantastic job! eddfcabcbgccbcaf

2 online online | E-mail | Web | 22. května 2014 v 20:28 | Reagovat

Hello!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama