Brian Baird: USA by Gaze měly pomoci stejně jako kdysi Západnímu Berlínu

5. března 2010 v 2:56 |  Izrael a Palestína

briuan-baird

Republikánský kongresman Brian Baird vyzval Obamovu administrativu, aby "obešla" izraelskou blokádu Gazy. Po dvoudenní návštěvě pásma Gazy Baird v Jeruzalémě prohlásil, že je třeba ji obejít "stejně jako jsme obcházeli blokádu Berlína. Dosáhli bychom toho nasazením lodí, které by dovážely materiály nutné k obnově jejich společnosti."

"Zatímco do pásma občas smí být provezeny potraviny, dodávky jsou přísně kontrolovány a Izraelci občas zakazují dovoz takových věcí jako je rajský protlak nebo těstoviny. Palestinci nemohou opravit nebo znovu postavit své domy, své školy, své nemocnice, protože nemohou dovézt cement. Nemohou vybudovat odpadní kanalizaci a zabránit tak, aby 55 milionů kubíků odpadu nekončilo ve Středozemním moři, protože Izraelci omezují množství stavebních materiálů dováženého do Gazy."

Vyzval rovněž zvláštního Obamova vyslance pro Blízký východ George Mitchella, aby navštívil Gazu a "stanovil tamní nejnutnější humanitární potřeby".

Izrael Bairdova slova odmítl a mluvčí ministerstva zahraničí Jigal Palmer se pro CNN zeptal, zda-li by Baird podporoval prolomení blokády Berlína, kdyby byl v rukou nacistů. Navzdory faktu, že Hamas v Gaze v roce 2006 vyhrál legitimní volby, Palmer prohlásil, že nejlepší pomocí ke zrušení blokády je "zbavit se těch, kdo se moci chopili krvavým pučem a nyní vládnou s pomocí bajonetů."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama