Gates podpořil projekt ochlazování planety bělením mraků

3. června 2010 v 13:52 |  Globálne oteplovanie, modifikácia počasia, chemtrails

Bill Gates, miliardář a bývalý šéf Microsoftu, se stále vážně zajímá o geoinženýrství. Tak se říká záměrným manipulacím se zemským klimatem, jejichž cílem je vyrovnat dopady globálního oteplování způsobeného emisemi skleníkových plynů.

Již v lednu, po skončení nepříliš povedeného kodaňského summitu o klimatických změnách, Gates oznámil, že dá téměř pět milionů dolarů na financování výzkumných projektů v oblasti geoinženýrství.

Nedávno věnoval první peníze. Třista tisíc dolarů vložil do projektu, jehož cílem je rozprašovat do nebe mořskou vodu a bělit tak mraky, které by pak mohly lépe odrážet sluneční paprsky. Cílem je, aby se planeta tolik nezahřívala.

Zařízení Silver Lining, vyvinuté výzkumnou skupinou v San Francisku, vytvoří z mořské vody malé částečky, které jsou vyvrženy do výšky 1000 metrů. Částečky zvýší množství kondenzačních jader obsažených v mraku. Tím vznikne opar, díky němuž se mraky zjasní, zlepší se jejich odrazivost.

Plovoucí zařízení může nasát až deset tun vody za sekundu. Pokud vše půjde dobře, měla by být myšlenka otestována v praxi s deseti "loděmi" rozmístěnými na ploše téměř deseti tisíc čtverečních kilometrů.

Mezi hlavní myšlenky geoinženýringu, které byly dosud navrženy a s nimiž se do budoucna počítá, patří například reflexní štít, který by odrážel sluneční záření do vesmíru, či umělé stromy, jež by absorbovaly oxid uhličitý ze vzduchu. Všechny tyto projekty jsou velmi drahé a jejich provedení je velmi obtížné.

zařízení bělící mraky rozprašováním mořské vody

K uskutečnění myšlenky by byla třeba velká flotila lodí 

Podle studie z loňského roku by flotila 1 900 lodí, jejichž cena byla vyčíslena na asi 7,5 miliardy dolarů (přibližně 150 miliard Kč), mohla zastavit vzestup teplot tím, že by křižovala oceány a stříkala mořskou vodu z vysokých komínů, aby mraky zbělely a zvýšila se tak jejich odrazivost.

Na rozdíl od myšlenky sypání železných pilin do moře (aby se podpořila tvorba fytoplanktonu, který bude pohlcovat oxidy uhlíku), neznamená rozprašování mořské vody vypouštění dalšího materiálu do životního prostředí, takže by neměly být problémy se zahájením testování. Rozprašování mořské vody je také jednoduché zastavit, takže neovlivní dlouhodobě počasí.

Armand Neukermanns, který výzkum vede, říká, že bělení mraků je "nejvlídnější" forma geoinženýrství, protože pokud by tento projekt vedl k výrazné změně množství srážek, "stroje se vypnou a účinky krátce poté pominou".

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama