Je Měsíc černobílý?

6. června 2010 v 15:12 |  Vesmírny program

Je to zvláštní, ale kvalitní fotografie Měsíce jsou poměrně těžko k sehnání. A navíc jsou téměř všechny černobílé. A i ty, které se prezentují jako barevné, ukazují Měsíc pouze v odstínech šedé. Je možné, aby vesmírné těleso postrádalo barvy? Náš Měsíc je nám nejbližší těleso, a přesto ho tak málo známe. Dalo by se čekat, že bude do dnešní doby pomocí satelitů povrch Měsíce zmapován do největších detailů, tak jako je mapován povrch Země. Současná technika je přeci natolik vyspělá, že by se daly pomocí satelitu na oběžné dráze číst noviny. Rozlišení fotografií pořizovaných z vesmíru je obrovské, o kvalitě barev nemluvě.


Přesto, když vyhledáme fotografie Měsíce na stránkách NASA a ESA, najdeme až na výjimky šedé, nevýrazné obrázky.


Zdání bezbarvosti Měsíce podtrhují zejména fotografie z misí Apollo. V dnešní době už jsou ovšem pochybnosi ohledně jejich pravosti. Rozbor snímků spíše ukazaje na to, že jsou to padělky pořízené ve studiu. (Dobrý je dokumentární film What happened on the Moon (Co se stalo na Měsíci)).

Některé fotografie vypadají, jakoby byly vytvořeny spojením barevných a černobílých snímků, některé vypadají celkově nedůvěryhodně. Je možné, že se skutečně jedná o podvrh a šedý prach na snímcích nemá nic společného se skutečným měsíčním materiálem.


Celkem zajímavý je projekt Clementine, na jehož základě byla vytvořena virtuální mapa Měsíce, která posloužila i k vytvoření virtuální mapy Google Moon-obdobě Google Earth. I tyto mapy jsou ale černobílé. Nebo je Měsíc samotný černobílý?
Když se podíváme na fotografie jiného vesmírného tělesa-Marsu, rozdíl je neskutečný. Přestože je Mars nesrovnatelně dále a je méně prozkoumaný, nebyla k němu vyslána lidská posádka a celkově by se dalo očekávat, že pořizování dat zde bude obtížnější než v případě našeho blízkého souputníka, tak fotografie Marsu máme i velmi detailní a sytě barevné.


Nedostatek kvalitních fotografií Měsíce se zdá být podezřelý. Není nám úmyslně zkreslována skutečnost za nějakým účelem? Možná černobílý Měsíc nevyvolává tolik zájmu a tím i otázek. Možná je pro někoho příhodnější udržovat povědomí o něm jako o šedém, mrtvém, chladném tělese.

Přesto i v archívech NASA se navzdory všem šedivým obrázkům nachází i jeden barevný, pořízený sondou Galileo, když na své pouti míjela Měsíc. Oproti předchozím snímkům, například těch získaných sondou Clementine, zde oplývá řadou barevných odstínů od nahnědlé po nazelenalou a některé krátery navzdory očekávání nejsou bílé, nýbrž září modro-bílým světlem. Jedná se o první snímek ve skutečných barvách? Co si máme myslet o těch předchozích?


Nakonec jsem při pátrání narazil na ten nejzajímavější snímek. Je barevný a Měsíc je na něm v největším rozlišení, jaké jsem kdy viděl. Ten snímek nebyl pořízen NASA, ale amatérským astronomem pomocí dalekohledu ze Země!

Je na stránce http://www.thelivingmoon.com/43ancients/02files/Moon_Images.html a vznáší další závažné otázky: Jaktože nejlepší snímek Měsíce pochází od amatérského astronoma a ne od bohatě financovaných vesmírných agentur s nejlepší dostupnou technikou? Jaké barevný Měsíc skrývá tajemství?


Na obrázku je nalevo snímek z Clementine, napravo zmíněný barevný z Galileo

Ladislav Zelinka


Odkazy:

(1) www.nasa.gov
(2) www.esa.int/
(3) www.thelivingmoon.com/43ancients/02files/Moon_Images.html
(4) www.nrl.navy.mil/clm/
(5) en.wikipedia.org/wiki/Satellite#Spacecraft_bus_or_service_module
(6) www.mapy.cz
(7) moon.google.com nebo www.google.com/moon/

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Petr Spies Petr Spies | E-mail | 12. září 2010 v 13:26 | Reagovat

protoze mesic je cernobilej, vy vokurky.....barvy na amaterskych fotografiich jsou zapricineny barevnou vadou, od achromatických dalekohledu....

2 dephoet dephoet | Web | 14. července 2011 v 23:26 | Reagovat

[1]: Vokurka si dle mě ty ty chytráku. Tvůj fakt ti neberu, ale cernobílej dle mě není. Uz si vem jen fakt ten jaky ma oko barevny rozsah apod, kazdopadne myslím, že se mejlíš.

3 Jameszooda Jameszooda | E-mail | Web | 18. září 2017 v 19:16 | Reagovat

?Coursework Help Program to the Rescue!
Academic coursework can be a significant contribution to your potential degree. PayForEssay.net is qualified enough to assist you with this complicated task and ensure your success. We fork out special attention to the instructions you produce, so you'll be able to rest assured that you simply will get what you will be expecting while you cooperate with our personalized crafting provider.
We do not just promise that your paper will be 100% original, authentic and delivered without delays - we have guarantees to prove that.
Significant good quality guarantee
Our writers dedicate their time and effort to make sure that your order meets your demands completely. Not only they make sure to avoid even the smallest errors, nevertheless they also keep up with your personal standards along with the highest academic standards. Therefore, we do our most efficient to deliver the leading plus the most highly personalized web based coursework support during the industry.
Get the paper you'll need or a entire refund
If you should believe that our composing team failed to meet your instructions and make a kind of paper that would bring you the satisfying success - we will refund your order. Due to the fact we are confident that a paper that you're going to get is really perfect!
We know that you choose to cannot permit missing a deadline. Obviously, you should have time to check a coursework we delivered, and you also must have further time to read through and reread your paper to prepare yourself for your submission and then the defense of your venture. At PayForEssay.net, we do our right to keep the producing progress underneath strict control to prevent any issues with missed deadlines. You will get your order on time, or we will offer a money refund.
We have created our have plagiarism detecting program that performs a deep plagiarism check of every paper we compose. It is obvious which you must have a fully original paper, therefore we guarantee which you will definitely get it. Also, we can provide you with you by having a plagiarism report to prove that your assignment is 100% unique and tailored individually for you.
Buy coursework and get amazing functionality
The necessities students acquire from their tutors vary. Many times a coursework is composed while in the type of the literature study, and often it looks like an expanded research paper. We desire to make sure that we deliver exactly what you may need, therefore we kindly ask you to definitely supply as countless assignment details as one can once you fill from the order kind. For those who have any extra instructions, guidance, formatting necessities or materials for us - just attach them when placing the order.
Our professional writers are dedicated to their perform, and they are qualified enough to help you with any kind of paper you may have. Moreover, to ensure you that your show results is going to be relevant and authentic, we guarantee to cooperate you by having an expert, who holds a relevant academic degree. We make sure to entrust your papers to the writers who have solid knowledge as part of your subject.
We deliver coursework paper in different formatting styles (MLA, APA, Chicago, Turabian, Harvard). We are capable of formatting your get the job done in some other format - just let us know what exactly you would like to get when placing the order.
More products of our coursework creating business enterprise
These are some supplemental products we deliver along with every coursework order:
Cost-free revisions of your paper inside fourteen days after delivery;
Title site and bibliography website page come totally free of charge and are not included on the word count of your document;
Extensive anonymity and confidentiality. We never share your personal info with any other people;
All papers are completely unique and done for our dear prospects only - we never resell or publish them;
All of our writers go through a tough hiring technique before dealing with orders;
Our Assist Team is prepared to communicate with you at any time of working day or night and solve all of your problems in no time.
Having college coursework is straight forward as ABC
To make sure that we help our shoppers save their time, we have made our ordering course of action as relatively easy and rapid as quite possible. The ordering course of action at PayForEssay.net is fashioned as a three-step procedure: you may be required to produce your paper details and instructions, your contact material and make a payment. That’s all. We are going to do the rest.
After your payment is received, we assign a qualified and skilled writer to cope with your task. Simultaneously, you get entry to your personal account at our internet site and an opportunity to contact your helper directly at any stage belonging to the strategy. Sense 100 percent free to send him/her messages and discuss order details if needed. Once done, your order will be checked for originality and mistakes by Top notch Assurance Team. After that, you will be able to download a document from your personal account at our site.
So, take a step towards your academic success and position the order with us today! <a href=http://alekram.com/?author=1>buy a research paper online</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama