Je Měsíc černobílý?

6. června 2010 v 15:12 |  Vesmírny program

Je to zvláštní, ale kvalitní fotografie Měsíce jsou poměrně těžko k sehnání. A navíc jsou téměř všechny černobílé. A i ty, které se prezentují jako barevné, ukazují Měsíc pouze v odstínech šedé. Je možné, aby vesmírné těleso postrádalo barvy? Náš Měsíc je nám nejbližší těleso, a přesto ho tak málo známe. Dalo by se čekat, že bude do dnešní doby pomocí satelitů povrch Měsíce zmapován do největších detailů, tak jako je mapován povrch Země. Současná technika je přeci natolik vyspělá, že by se daly pomocí satelitu na oběžné dráze číst noviny. Rozlišení fotografií pořizovaných z vesmíru je obrovské, o kvalitě barev nemluvě.


Přesto, když vyhledáme fotografie Měsíce na stránkách NASA a ESA, najdeme až na výjimky šedé, nevýrazné obrázky.


Zdání bezbarvosti Měsíce podtrhují zejména fotografie z misí Apollo. V dnešní době už jsou ovšem pochybnosi ohledně jejich pravosti. Rozbor snímků spíše ukazaje na to, že jsou to padělky pořízené ve studiu. (Dobrý je dokumentární film What happened on the Moon (Co se stalo na Měsíci)).

Některé fotografie vypadají, jakoby byly vytvořeny spojením barevných a černobílých snímků, některé vypadají celkově nedůvěryhodně. Je možné, že se skutečně jedná o podvrh a šedý prach na snímcích nemá nic společného se skutečným měsíčním materiálem.


Celkem zajímavý je projekt Clementine, na jehož základě byla vytvořena virtuální mapa Měsíce, která posloužila i k vytvoření virtuální mapy Google Moon-obdobě Google Earth. I tyto mapy jsou ale černobílé. Nebo je Měsíc samotný černobílý?
Když se podíváme na fotografie jiného vesmírného tělesa-Marsu, rozdíl je neskutečný. Přestože je Mars nesrovnatelně dále a je méně prozkoumaný, nebyla k němu vyslána lidská posádka a celkově by se dalo očekávat, že pořizování dat zde bude obtížnější než v případě našeho blízkého souputníka, tak fotografie Marsu máme i velmi detailní a sytě barevné.


Nedostatek kvalitních fotografií Měsíce se zdá být podezřelý. Není nám úmyslně zkreslována skutečnost za nějakým účelem? Možná černobílý Měsíc nevyvolává tolik zájmu a tím i otázek. Možná je pro někoho příhodnější udržovat povědomí o něm jako o šedém, mrtvém, chladném tělese.

Přesto i v archívech NASA se navzdory všem šedivým obrázkům nachází i jeden barevný, pořízený sondou Galileo, když na své pouti míjela Měsíc. Oproti předchozím snímkům, například těch získaných sondou Clementine, zde oplývá řadou barevných odstínů od nahnědlé po nazelenalou a některé krátery navzdory očekávání nejsou bílé, nýbrž září modro-bílým světlem. Jedná se o první snímek ve skutečných barvách? Co si máme myslet o těch předchozích?


Nakonec jsem při pátrání narazil na ten nejzajímavější snímek. Je barevný a Měsíc je na něm v největším rozlišení, jaké jsem kdy viděl. Ten snímek nebyl pořízen NASA, ale amatérským astronomem pomocí dalekohledu ze Země!

Je na stránce http://www.thelivingmoon.com/43ancients/02files/Moon_Images.html a vznáší další závažné otázky: Jaktože nejlepší snímek Měsíce pochází od amatérského astronoma a ne od bohatě financovaných vesmírných agentur s nejlepší dostupnou technikou? Jaké barevný Měsíc skrývá tajemství?


Na obrázku je nalevo snímek z Clementine, napravo zmíněný barevný z Galileo

Ladislav Zelinka


Odkazy:

(1) www.nasa.gov
(2) www.esa.int/
(3) www.thelivingmoon.com/43ancients/02files/Moon_Images.html
(4) www.nrl.navy.mil/clm/
(5) en.wikipedia.org/wiki/Satellite#Spacecraft_bus_or_service_module
(6) www.mapy.cz
(7) moon.google.com nebo www.google.com/moon/

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Petr Spies Petr Spies | E-mail | 12. září 2010 v 13:26 | Reagovat

protoze mesic je cernobilej, vy vokurky.....barvy na amaterskych fotografiich jsou zapricineny barevnou vadou, od achromatických dalekohledu....

2 dephoet dephoet | Web | 14. července 2011 v 23:26 | Reagovat

[1]: Vokurka si dle mě ty ty chytráku. Tvůj fakt ti neberu, ale cernobílej dle mě není. Uz si vem jen fakt ten jaky ma oko barevny rozsah apod, kazdopadne myslím, že se mejlíš.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama