Mezi oběťmi izraelského útoku i občan USA

4. června 2010 v 9:42 |  Izrael a Palestína
mrtvola-lod

Izrael odmítl rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která vyzývala k mezinárodnímu vyšetřování masakru na palubě turecké lodi. "Je u nás standardním postupem po vojenských operacích, zvláště po těch s oběťmi, že provádíme promptní, profesionální, transparentní a objektivní vyšetřování podle nejvyšších mezinárodních norem," prohlásil mluvčí premiéra Netanjahua Mark Regev.

Izraelské komando přepadlo tureckou loď v čele Flotily svobody a zabilo tam až 19 lidí, včetně devatenáctiletého občana Spojených států. Izrael k útoku vydal jen silně zcenzurované video, na němž je i záběr na zlomený prak, s nímž se humanitární aktivisté bránili samopalům izraelských vojáků. Izrael hned po několika hodinách masakr označil za sebeobranu a obvinil posádku lodi ze spojení s Al Kajdou. Premiér Netanjahu pak včera použil nově i termín "loď nenávisti".

Mediální mašinérie izraelské vlády navíc vinu za masakr shodila na Turecko a v Izraeli na podporu zabíjení vyšly do ulic tisíce lidí. Masivní podpora agresivních válek není v Izraeli ničím novým, nicméně schvalování masakru civilistů na humanitární lodi, která je vydávána bezmála za "existenciální hrozbu" Izraeli, je přece jen novinkou. Demonstranti v ulicích nosili fotografie tureckého premiéra Erdogana s hitlerovským knírkem a čertovskými rohy, označovali ho teroristu a ministr zahraničí Avigdor Lieberman prohlásil, že za "všechno plně může" Turecko a ještě ho stihl přirovnat k Íránu.

Napětí mezi Tureckem a Izraelem narůstá už pěkně dlouho a nynější přirovnání Turecka k Íránu mu rozhodně nepomůže, tím spíš, že nynější kritika Turků, že neberou zmasakrování svých spoluobčanů v mezinárodních vodách s úsměvem, zdá se přece jen už poněkud mimo přijatelnou mez.

Ztráta Turecka coby spojence přitom může být pro Izrael citelná a zařazení Turků rovnou do "tábora nepřátel" může mít důsledky katastrofální, neboť Turecko je v rámci NATO jednou z klíčových zemí. Otázkou už tak jen je, jestli v izraelské vládě ještě někdo uvažuje rozumně.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Louboutin Outlet Louboutin Outlet | E-mail | Web | 1. března 2012 v 6:49 | Reagovat

necklace is a forecast for all the world's most stores links onload:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama