Prominentní izraelský psychiatr Moše Jatom, který v průběhu své kariéry léčil ty nejvážnější formy mentálních poruch, byl včera nalezen mrtev ve svém domě v Tel Avivu. Zastřelil se.

18. června 2010 v 20:17 |  Izrael a Palestína
V dopise na rozloučenou napsal, že izraelský premiér Benjamin Netanyahu, který byl jeho pacientem po devět let, "z něj vysál život".

"Více už toho nesnesu," napsal Jatom v dopise. "Loupež je vrácení dluhu, apartheid je svoboda, míroví aktivisté jsou teroristé, vražda je sebeobrana, pirátství je zákonné, Palestinci jsou Jordánci, obsazení je osvobození, není konec těmto protikladům. Freud napsal, že rozum zvítězí nad pudovým hněvem, ale Freud nikdy nepotkal Bibi Netanyahu. Ten člověk je schopen tvrdit, že Gandhi vynalezl nájemní kapsáře.

Psychiatři jsou zvyklí, že lidé mají tendenci upravovat pravdu ve snaze vyhnout se emocionálně nepříjemným věcem, ale Jatom byl zřejmě šokován tím, co nazval "vodopádem lží" proudícím z jeho nejvýznamnějšího pacienta. Osobní poznámky Jatoma odhalují postupnou desintegraci své vlastní, dříve nezdolné osobnosti hroutící se pod palbou sebestředných a vypočítavých zdůvodnění Netanyahua.

"Jsem z toho úplně v šoku," řekl soused Jossi Bechor, jehož rodina často trávila společnou dovolenou s rodinou Jatoma. "Moše byl ztělesněním plně integrované osobnosti a měl za sebou úspěšnou léčbu nejméně tuctu schizofrenních pacientů, než se stal osobním lékařem Bibiho. Nic nenaznačovalo, že se tento případ nějak lišil od předchozích."

Ale lišil se. Jatom postupně propadal depresi z naprostého nedostatku zlepšení, z toho, že se mu nedařilo přivést Netanyahu k uznání reality. Při snaze ovlivnit Netanyahu myšlení utrpěl několik šoků, které v jednom zápise ve svém diáři charakterizoval jako "černou díru vlastních rozporů".
Poprvé se mu to stalo, když Netanyahu tvrdil, že útok z 9. září byl "dobrá věc.". Podruhé, když při jednom sezení Netanyahu trval na tom, že Írán a nacistické Německo jsou identické. A třetí šok utrpěl, když premiér deklaroval, že íránský jaderný program jsou "létající plynové komory" a že Židé žijící kdekoliv "žijí permanentně v Osvětimi". Jatomovy snahy zklidnit hysterii Netanyahu byly pro něj nesmírně emočně náročné a pravidelně selhávaly. "Vždy argumentuje stejně," napsal si do svého diáře. "Že židé jsou na pokraji vyhubení z rukou rasistických gojimů a jediná věc, která tomu může zabránit, je provedení konečného masakru."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LC™ LC™ | E-mail | Web | 25. června 2010 v 7:45 | Reagovat

Zasřelit se jenom proto, že neuzdravil pacienta? To teda muselo být zdeptávající..

2 TS TS | 26. června 2010 v 11:18 | Reagovat

pozor, mělo by se uvést, že to je na Zvědavci v rubrice "humor" ...

3 tom-bill-twincest tom-bill-twincest | E-mail | Web | 21. července 2010 v 22:25 | Reagovat

ahojky :) spriateluješ blogy ? alebo meníš ikonky? odp na moj web pa :) ps: prekrásny blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama