Bylo izraelské cvičení v Rumunsku simulovaným útokem na Írán?

26. srpna 2010 v 10:41 |  Izrael a Palestína

Oddělení tajných služeb zabývající se monitoringem veřejně dostupných informačních zdrojů přinesla zprávu, že izraelská helikoptéra, jež minulý týden havarovala v rumunském vzdušném prostoru, byla součástí simulovaného vojenského útoku na Írán. Minulé pondělí zahynulo šest izraelských vojáků a rumunský pilot, kteří tvořili posádku vrtulníku CH-53, jenž havaroval v hornaté oblasti středního Rumunska.

Jeruzalémská vojensko-analytická agentura DEBKAfile citovala armádní zdroj, podle něhož se nehoda přihodila v jednom z posledních stádií společného Izraelsko-americko-rumunského cvičení simulujícího útok na íránská jaderná zařízení. Vzdušnou čarou měří vzdálenost mezi Tel Avivem a íránskou jadernou elektrárnou v Natazu 1600 km, Izrael tudíž prý nyní vyhledává spolupráci se zeměmí jako Rumunsko, Řecko nebo Bulharsko, jež jsou od Izraele zhruba stejně vzdáleny. Operace, zahrnující riskantní střemhlavé sestupy do nízkých výšek, jsou všeobecně považovány za extrémně nebezpečné.

Právě probíhající manévry s názvem "Modré nebe 2010″ jsou izraelskou reakcí na údajné snahy Teheránu o vývoj jaderných zbraní, k němuž má docházet v hlubokých tunelech pod horami, jejichž vrcholy měří až 2000 metrů. Íránští představitelé tato obvinění razantně odmítají s poukazem, že teheránská vláda spolupracuje s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, aby ztransparentnila svůj jaderný program užívaný pro civilní účely. Rovněž pak argumentují, že jakožto signatářský stát Smlouvy o nešíření jaderných zbraní má plné k právo k mírovému využívání atomové energie.

Naopak Izrael, pravděpodobně jediný vlastník jaderných zbraní na blízkém východě, se doposud brání mezinárodním tlakům, aby se k této smlouvě připojil. Izrael již po několik let otevřeně vyhrožuje, že hodlá bombardovat íránská jaderná zařízení. Pravděpodobnost takového útoku se podstatně zvýšila, neboť Tel Aviv čím dál tím neliběji nese, že íránská vláda nehodlá změnit svůj postoj k jederné energii ani přes sankce Rady bezpečnosti OSN a další unilaterální nařítení ze strany USA a EU. Teherán soudí, že sankce jsou politicky motivované a jejich pravým důvodem je jeho neochota se poddat "globální aroganci."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama