Zastavte atmosférické geoinženýrství, žádají OSN ochránci

18. listopadu 2010 v 9:43 | Adam B. Bartoš |  Globálne oteplovanie, modifikácia počasia, chemtrails

Ilustrace


Ochránci přírody a environmentalisté varují před geoinženýrskými pokusy, které prý mohou planetu ohrozit více než samotné globální oteplování.
Spojené národy by měly uvalit moratorium na "geoinženýrské projekty", jako jsou umělé vulkány a rozsáhlé projekty zasévání mraků, sloužící k boji se změnou klimatu.

Tvrdí to různé skupiny zelených v obavách, že by tyto aktivity mohly poškodit přírodu a lidstvo, informuje agentura Reuters.

Podle ní jsou rizika příliš velká, protože jev, kdy se v širokém měřítku manipuluje s počasím, není ještě dostatečně prozkoumán. Skupiny zelených to řekly na významném shromáždění OSN v Japonsku, které bylo zaměřeno na úbytek rostlinných a živočišných druhů.

Sešli se zde vyslanci z více než 200 zemí a v Nagoyi v Japonsku hledali shodu na opatřeních v boji s ničením lesů, řek a korálových útesů.

OSN ve svém prohlášení sice potvrdilo existenci globálního oteplování, které prý zvyšuje naléhavost učinit cokoli, co by mu mohlo zabránit, na některé geoinženýrské projekty, o kterých se tvrdí, že mají tento účel, ale hledí s obavami.

Prohlášení OSN tak potvrzuje, že na řadě míst planety skutečně probíhají - pod záminkou boje proti údajnému globálnímu ochlazování - projekty za miliardy dolarů, které prý mají kontrolovat změnu klimatu prostřednictvím snížení slunečního světla dopadajícího na Zemi.

"Je naprosto nepatřičné, když skupina vlád industrializovaných zemí učiní rozhodnutí, že se pokusí o geoinženýrství bez souhlasu zbytku zemí a bez celosvětové podpory," řekla v té souvislosti Pat Mooneyová z lobbistické organizace ETC Group s centrem v Kanadě během schůzky 18. - 29. října.

"Neměli by pokračovat v experimentech na reálném životě s použitím geoinženýrství, dokud zde není konsensus OSN, že je to tak v pořádku," dodala.

Některé skupiny ochránců také říkají, že geoinženýrství je pro některé státy a společnosti způsob, jak odstoupit od kroků ke snižování emisí.

Klimatická komise OSN říká, že přehled o geoinženýrství bude součástí její příští hlavní zprávy v roce 2013.

Mooneyová také uvedla, že Konvence o biologické diverzitě (CBD) OSN by měla moratorium uložené v roce 2008 na hnojení oceánů rozšířit na veškeré geoinženýrské programy.

Podle ochranářů jdou porjekty geoinženýrství proti duchu rozprav v Nagoyi, podle kterých jde o to ustanovit nové cíle ochrany přírody pro rok 2020 rozšířením počtu chráněných území na pevnině i na moři, snížením znečištění a regulací rybolovu.

"Zajisté jsme pro větší výzkum v geoinženýrství, jakožto i v ostatních oblastech, ale nejsme pro jeho aplikaci v současné době, protože je to příliš nebezpečné. Nevíme, jaké mohou být účinky," řekl například Francois Simard ze skupiny ochránců IUCN. "Pro boj se změnou klimatu je třeba zlepšit ochranu přírody, a ne pokoušet se změnit přírodu," dodal.

O to, zda a jak probíhají podobné geoinženýrské metody i v České republice, se zajímala i redakce Prvnizpravy.cz. Zjistila ale zatím jen to, že oslovené úřady si dotaz přehazovaly jako horký brambor a jejich odpovědi byly zmatené.


Některé metody geoinženýrství:

- Hnojení oceánů
Rozsáhlé oblasti posypané železem a dalšími živinami uměle podpoří růst fytoplanktonu, který absorbuje CO2. To ale může vyvolat množení škodlivých řas, absorbovat živiny a zabít ryby a ostatní zvířata.

- Rozstřikování mořské vody
Do atmosféry by se za účelem zvýšení reflektivity a kondenzace mraků rozstřikovala mořská voda, tyto umělé mraky budou odrážet více slunečního světla zpět do vesmíru.

- Miniaturní solární reflektory
Rozmístění triliónů miniaturních solárních reflektorů do vesmíru by prý snížilo množství slunečního světla dopadajícího na Zemi.

- Umělé sopky
Drobné částice síry a jiných materiálů jsou uvolňovány do stratosféry za účelem odrážení slunečního světla. Napodobují efekt velkých vulkanických erupcí.

www.prvnizpravy.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama