Eurozóna balancuje nad propastí - k rozpadu neměla nikdy blíž

27. prosince 2010 v 9:50 | eja |  Európska únia
Euro
Euro

Londýn/Praha - Eurozóna balancuje nad propastí. Podle některých ekonomů je totiž historicky nejblíže svému rozpadu. První problémy by měly přijít už na začátku příštího roku. Odborníci pracují se dvěma variantami - buď z eurozóny dobrovolně odejde Německo, které už nebude ochotné zachraňovat slabší členy, nebo ji budou muset nedobrovolně opustit ty nejchudší země jako Řecko či Portugalsko.


Podle studie s názvem Globální ekonomické vyhlídky Centra pro výzkum hospodářství a obchodu (CEBR) je šance, že se eurozóna vyhne změnám asi 20procentní a počítá s řadou podmínek. Podmínkou je navíc radikální snížení životní úrovně, a to ještě více, než se snížila ve Velké Británii za druhé světové války. Závěry studie tedy zpochybňují, že bude eurozóna schopná přežít.

Unie velké snížení životní úrovně nepřežije

Spoluautor studie Douglas McWilliam:

"V dobách míru se v moderní historii ještě nestalo, aby se životní úroveň snížila v takovém rozsahu, v jakém by to bylo nutné, pokud má euro v nynější podobě přežít. Právě naopak, takový propad (životní úrovně), jaký bude zapotřebí, nastal vždy jen ve válečném období."

Podmínkou zachování eurozóny v současné podobě je například to, že růst německé ekonomiky dosáhne alespoň tří procent ročně, a to nejméně po dobu čtyř let. Dále bude třeba vytvořit nový záchranný fond. Jeho kapacita by měla stačit na záchranu nejen Španělska, ale také Itálie. Podle autorů studie musí Evropská unie také převzít část kontroly nad hospodářskou politikou slabších členských zemí. Výdaje vlády ve slabších zemích budou muset klesnout o desetinu tamního hrubého domácího produktu a životní úroveň se v průměru propadne o 15 procent.

Splnění všech pěti výše uvedených podmínek však studie prakticky vylučuje. Buď to nebude průchodné politicky, nebo ekonomicky. I proto studie snížila odhad růstu globální ekonomiky na příštích pět let, neboť se domnívá, že problémy eurozóny negativně ovlivní i zbytek světa.

Snižování výdajů se má blížit situaci druhé světové války

"K tomu, aby euro zůstalo zachováno v současné podobě, bude v Irsku, Řecku, Španělsku, Portugalsku a v Itálii nutné snížit výdaje spotřebitelů o 15 procent a více," píše se ve studii. Pro srovnání: v Británii se výdaje spotřebitelů za druhé světové války snížily o 14 procent, v Německu o 21 procent a v Japonsku dokonce o 27 procent.

Za problémy v eurozóně podle analytiků stojí odlišné tempo růstu v jednotlivých zemích, odlišná životní úroveň a především existence pouze jedné centrální banky, která určuje měnovou politiku společnou pro všechny členské země. Současná krize kolem státních dluhů už je zřejmě jen vyústěním této nerovnováhy. CEBR však není jedinou institucí, která zpochybňuje existenci eurozóny.

EU čeká utahování opasků
EU čeká utahování opasků

O eurozóně se pochybuje i ve světě

Americký ekonom Nouriel Roubini zhruba před měsícem prohlásil, že Irsko či Portugalsko nakonec budou stejně nuceny eurozónu opustit, přestože zbytek eurozóny už na jejich záchranu vynaložil nemalé finanční prostředky. Podle Roubiniho bude scénář vypadat tak, že uvedené země nejprve vyhlásí bankrot a restrukturalizují dluhy, a teprve pak eurozónu opustí.

Americký ekonom Nouriel Roubini:

"Začali jsme soukromými dluhy, ty jsme zestátnili a udělali z nich dluhy veřejné. Teď se nám do potíží dostaly státy, které zachraňujeme přes jakési superstáty, tedy přes Mezinárodní měnový fond, eurozónu a Evropskou unii. Ale z Marsu ani z Měsíce sem nikdo nepřiletí, aby zachránil MMF nebo eurozónu."

zdroj: ČT24, ČTK

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Coach Factory Outlet Coach Factory Outlet | E-mail | Web | 4. července 2012 v 4:55 | Reagovat

Excellent article , good blog . Thank you for your sharing, I benefit from it . Not only exposed to a lot of the philosophical nature of theories of knowledge , also share a lot of valuable social knowledge and information . I very much look forward to you with more sharing .

2 Michael Kors Outlet Michael Kors Outlet | E-mail | Web | 8. prosince 2012 v 9:08 | Reagovat

Nice post,not like some boring ones. I think there will be more readers find your posts. Thanks for posting.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama