Duben 2012

Kam putovalo bin Ládinovo tělo?

13. dubna 2012 v 9:56 Vojna v Iraku a Afganistane
Analytici soukromého amerického výzkumného centra Stratfor, nazývaného také stínovou CIA, měli na zprávy o pohřbení zabitého vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina jiný názor než oficiální verze. Podle e-mailů, které unikly na veřejnost pomocí hackerů a serveru WikiLeaks, si Američané mrtvolu ponechali a převezli ji do výzkumného centra.

Bin Ládina zabilo počátkem loňského května americké komando v pákistánském Abbottabádu. Podle vyjádření americké vlády bylo jen několik hodin po útoku jeho tělo přepraveno na letadlovou loď, pozůstatky uloženy do pytle a i se závažím hozeny do vody na severu Arabského moře.

Pohřeb bin Ládina proběhl podle oficiální verze Washingtonu v souladu s islámskými tradicemi, včetně mytí těla a čtení náboženských poznámek. Analytici Stratforu jí však nevěřili.

"Údajně jsme si vzali tělo s sebou, díky bohu," napsal šéf střediska George Friedman jen chvíli poté, co prezident Barack Obama 2. května oznámil zabití bin Ládina. Zástupce oddělení pro zpravodajské informace Fred Burton mu odpověděl: "Tělo je v letadle na cestě do Doveru." Doplnil, že poputuje na patologii do armádního výzkumného centra v Bethesdě.

Stratfor poskytuje analýzy množství firem i vládním úřadům včetně amerického ministerstva vnitra, námořnictva a vojenské rozvědce. Autor množství článků a knih o národní bezpečnosti, zpravodajských službách a konfliktech George Friedman založil středisko se sídlem v texaském Austinu v roce 1996.

Fred Burton je bývalý šéf oddělení boje proti terorismu diplomatické bezpečnostní služby na americkém ministerstvu zahraničních věcí.

Server WikiLeaks uvedl, že má k dispozici pět milionů e-mailových zpráv ze Stratforu z období mezi červencem 2004 a prosincem 2011. E-maily koncem loňského roku ukradli hackeři z hnutí Anonymous.

Díky sociálním sítím o nás jsou shromažďovány informace

13. dubna 2012 v 9:52 Ostatni
O tom, že soukromí na sociálních sítích bývá velkým otazníkem z hlediska bezpečnosti, je již dobře známé. Avšak i informace, které zadáte jako privátní a ostatním uživatelům se nezobrazují, dokáží společnosti využít ve svůj finanční prospěch. Celkový obnos příjmů je přitom nemalý.

Podle analýzy magazínu PC PRO dokáže Facebook prodat jedno kliknutí na reklamu zaměřenou na menší městečko ve Velké Británii přibližně za 26 pencí. Pokud se ale zacílení zúží kupříkladu jen na centrum města a nezadané homosexuální muže ve věku od 18 do 21 let se zájmem o noční kluby, cena jednoho kliknutí stoupne na 71 pencí. Informoval o tom portál etrend.sk.

Sociální síť pro reklamu využívá soukromé údaje anonymizované, což jí umožňuje nabízet reklamu na základě jakýchkoli dat v její databázi. Soukromí cílové skupiny přitom přímo nenarušuje, protože jméno uživatele a jeho zájmy s reklamou nespojí. Na druhé straně inzerce může například cílit na mladé ženy, nabídnout jim další službu vyžadující registraci pomocí e-mailové adresy a jména. Výsledkem může být seznam samostatně žijících dívek v dané oblasti, který by je mohl vystavit osobnímu riziku či další reklamní kampani.

Podstatou problému není ani tak zásah do soukromí, jako nevědomost uživatele, v jakém rozsahu se to děje. Svědčí o tom i aféra kolem aplikace Girls Around Me (Dívky kolem mě) pro iPhone. Na telefonu zobrazila polohu dívek v okolí uživatele spolu s fotografií a profilem na Facebooku. Kombinovala zejména údaje z aplikace Foursquare, která umožňuje uživatelům označit svoji polohu a data z Facebooku.

Údaje získávala z veřejně dostupných záznamů, které lidé dobrovolně zveřejnili na různých sociálních sítích. Po nedávné sérii článků však Foursquare odřízla přístup ke svým datům a nakonec ji Apple stáhl z nabídky aplikací. Přitom jediné, co udělala, bylo, že veřejné údaje spojovala a dávala do kontextu.

Běžný uživatel by se proto měl zamyslet nad sdílením svého soukromí a správně se rozhodnout, jaké informace o sobě v systému hromadí. Cesty, kterými je mohou třetí strany využít, jsou totiž opravdu různorodé a důmyslné.

Teroristé se připravují na OH v Londýně

13. dubna 2012 v 9:48 Náboženský fanatizmus
Radikální islámské skupiny blízké Al-Káidě plánují teroristické útoky v Londýně v době letních Olympijských her ​​2012. 26. března o tom napsalo britské Sun. Tento závěr udělali novináři vydání, kteří pečlivě prostudovali obsah islámských stránek a stránek džihádu na internetu. A zvlášť dobře se reportéři seznámili s materiálem na fórech těchto stránek.

Teroristické útoky, o kterých má být řeč, by neměly proběhnout formou výbuchů, ale pokusem otrávit účastníků, hostů a turistů jedem na způsob kyanidu. Badatelé ze Sun na dotyčných webech našli dokonce podrobné instrukce o použití takových jedů.

Nedochází jen ropa, ale také především voda

13. dubna 2012 v 9:46 Prírodné zdroje, životné prostredie
Večer jí omyjeme nádobí, přes víkend polijeme zahradu. V létě se půjdeme vykoupat, dokonce i tam, kde bychom neměli. Farmáři jí budou zavlažovat své vysychající pole, zřejmě každým rokem více. Pitná voda nám zatím bude téct z kohoutků, objeví se jakoby odnikud a i když budeme mlhavě tušit, že někde jsou její podzemní zásoby, nebudeme ji považovat za problém. To by se však mohlo změnit. Evropa i zbytek světa se musí podle OSN připravit na časy, kdy voda začne být vážným problémem.

Konec britských trávníků?

Sytě zelený, nakrátko ostříhaný, staletí pěstovaný trávník. Takový je jeden z nejznámějších symbolů Velké Británie. Anglická pýcha však letos dostane tvrdou ránu - od dubna bude v některých částech země platit zákaz zalévat zahrady.

Anglie zažila jednu z nejsušších zim v historii měření a země už mluví o nedostatku vody. A odborníci upozorňují, že podobná situace se může pravidelně opakovat. Pokud si proto na jihu a jihovýchodě království vezmete už za týden zahradní hadici a začnete zalévat trávu, můžete skončit s pokutou.

Příklad z Velké Británie vyznívá extrémně. Už nyní jsou však v Evropě státy, kde bývá čistá pitná voda problémem. A kde jen tak jednoduše neteče z kohoutku, jak je zvykem na u nás.

Špatně jsou na tom například některé oblasti Portugalska a Francie, které podle nové zprávy UNESCO ročně spotřebují více vody, než je příroda schopna dodat.

Zatímco my se můžeme spoléhat na deště a také na naše řeky, organizace při OSN odhaduje, že i jižní oblasti Evropy mohou mít v budoucnu další problémy. A nebudou osamocené.

Miliarda lidí bez vody

"Kritické je, že právě sledujeme nárůst množství regionů, v nichž mohou mít řeky nedostatek vody," říká i pro BBC Jacqueline McGladeová, výkonná ředitelka Evropského úřadu pro životní prostředí. "Následkem by mohla být změna chování. A co to bude znamenat, to vlastně nikdo neví. "

UNESCO odhaduje, že v současnosti nemá přístup k čisté nebo kvalitní pitné vodě asi miliarda lidí denně. Nejde přitom jen o rozvojové země, i Evropa dnes využívá většinu svých zdrojů.

Nová zpráva Evropské unie navíc zdůrazňuje, že jihoevropské země přes nedostatek používají až osmdesát procent své vody na zavlažování polí a chov zvířat, přičemž nároky zemědělců rostou. Problémy může mít nebo už má většina Španělska, jih Francie a východ Velké Británie.

"Měli bychom začít uvažovat nad její efektivnějším využíváním," dodává McGladeová. "Když už pro nic jiného, ​​tak pro cenu čisté vody."

Magazín Nature tvrdí, že Evropa je na tom vlastně ještě docela dobře. Lidé se přinejhorším mohou vypravit do obchodu a vodu si koupit. Ne všechny země však mají podobné štěstí.

Rozvojové státy světa nemají nejen vodu, ale ani peníze, aby s tímto problémem něco dělali. Odhaduje se proto, že pokud jim například naprší, nevědí jak tuto vodu využít. A pokud už jednou vodu použijí, nejsou schopny ji využít ji znovu. Studie o světovém vývoji vody a vodních zdrojů proto říká, že čtyři pětiny takových odpadních vod nikdo nevyužije.

Šetřete vodou

Skutečným problémem však podle odborníků je, že stále více používáme neobnovitelné zdroje. A navíc ani pořádně netušíme, kolik té vody vlastně v zásobách máme.

"Nemůžete pak mluvit a rozhodovat o čemsi, o čem mnoho nevíte," říká pro Nature Olča Unver, koordinátor studie o stavu světových vod pro OSN. Organizace přitom odhaduje, že tyto problémy se ještě podstatně zhorší. Pokud pro nic jiného, ​​tak pro rostoucí počet lidí na světě, z nichž stále více bude žít ve městech.

Nás se podobné problémy zatím týkat nemusí. Ale OSN i odborníci varují, že voda se může v budoucnu stát strategickou surovinou podobně jako ropa či drahé kovy. A nemusí se tak dít pouze ve vyschlé Africe.

Británie mezitím vyzývá své obyvatele, aby šetřili. Pokud si myjí zuby, mají vodu vypnout. A když se vykoupou, ať vodu vylijí na rostliny v zahradě - radí jim jejich úřad pro životní prostředí. Od 5. dubna však plánují anglické úřady vše řešit jinak.

Pokud chcete zalévat trávník a chytíme vás, zaplatíte pokutu, vzkazují svým občanům.

Švédská špionáž ruského internetu

13. dubna 2012 v 9:44 Ostatni
Švédské bezpečnostní složky jsou údajně schopny zachytit až 80 procent dat, které se přenášejí přes internet v Rusku. V rozhovoru pro britský magazín New Internationalist to řekl zakladatel kontroverzního projektu WikiLeaks Julian Assange.

Získané údaje podle něj švédská tajná služba Försvarets radioanstalt prodává různým bezpečnostním agenturám ve Spojených státech.

"Už není třeba vybírat si, koho sledujete," cituje z rozhovoru s Assangem tisková agentura RIA Novosti. "Sledujete všechno a celou dobu si to nahráváte. A pokud se v budoucnu chcete o někoho zajímat, máte celý archiv jeho komunikace," popisuje zakladatel WikiLeaks systém sledování internetové komunikace.

Čtyřicetiletý Australan se v současnosti nachází v domácím vězení ve Velké Británii. Tamní úřady stále rozhodují o tom, zda ho vydají do Švédska, kde je podezřelý ze sexuálního útoku. Assange to však popírá a tvrdí, že obvinění jsou politicky motivovaná.

Ohrožují nás kreslené filmy?

11. dubna 2012 v 9:29 Ostatni
Podle některých lidí jsou dětské kreslené filmy jen jinou formou nepříliš mírné kontroly mysli. Není tedy ani překvapením, že se doslova naplnilo rčení o spojení animace a kontroly myšlenek. Do jisté míry bizarní je příhoda, která se stala v Japonsku a způsobila nevolnosti a záchvaty, podobné záchvatům epileptickým, více než sedmi stům dětí. Bylo kvůli ní zahájeno vyšetřování možného vlivu televize a příčin, které tyto fyzické reakce vyvolávají.

Zdálo se, že křeče jsou způsobovány některými epizodami jistého animovaného seriálu, který mezi japonskou mládeží dosáhl mimořádné popularity. Pestré výbuchy za jednou z těchto populárních postaviček patrně stimulovaly mozkové buňky, jež zapříčinily záchvaty, dýchavičnost, zdvojené vidění a nevolnosti. Světlo snímacího impulzu údajně vyvolává účinky podobné hypnóze. A nebyl to prý zdaleka první případ, kdy televize vyvolala u lidí závislích na televizi záchvaty, podobné záchvatům epileptickým. Elektrické stimuly jsou patrně schopné indukovat v lidském mozku impulzy, které rovněž vyvolávají záchvaty.
Přetrvává otázka, zda tyto kreslené filmy nemohly využít neškodné pozlátko jako převlek k pokusům na svých fanoušcích.

Americký Pentagon údajně zvažoval vlivy snímacího impulzu pro výrobu nesmrtonosných zbraní a Rusové evidentně vyrobili počítačový virus, nazvaný "666", který stejným způsobem ovlivňuje tělesné funkce.